Mirka Nezvalová: Zamyšlení podušičkové
Památka zesnulých neboli Dušičky. Každý rok koncem října a začátkem listopadu je to stejné. U hřbitovů na jindy poloprázdných parkovištích je plno, návštěvníci nesou na hroby svých blízkých kytice, věnce, zapalují svíčky a dávají si záležet, aby všechno podporovalo tu sváteční atmosféru.
I my jsme to tak udělali, protože tradice nám zkrátka nedají, abychom stáli stranou. Co by tomu přece řekli lidi, kdyby na hrobě našich rodičů a prarodičů strašila v tomto svátečním období jedna uvadající chryzantéma.
Nerada pluji s proudem, takže svíčky i kytky na hrob nosívám vždy, kdykoliv je k tomu příležitost. Nejen ve dnech k tomu v kalendáři vyhrazených. Mnohem raději si totiž o Dušičkách zavzpomínáme na maminku, tátu, babičky i dědy v pohodě domova, povídáme si o nich a připomínáme si různé veselé a někdy i neveselé příhody, které jsou vlastně takovým mostem do oné říše na druhém břehu.
Dokud máme své vzpomínky, tak ti lidé jsou vlastně pořád tak trochu s námi. Líbí se mi zvyky z některých zemí střední a jižní Ameriky, kdy si lidé přinesou v době Dušiček na hroby svých blízkých košíky s jídlem, hodují a také vzpomínají.
Mám známou, která chodí na českobudějovický hlavní hřbitov vždy po setmění a raduje se, že stále žije, protože před léty po autohavárii doslova utekla, jak se říká, hrobníkovi z lopaty. V tašce nosí svíčky a zapaluje je na hrobech, které se jí zdají opuštěné. Prý tak děkuje osudu za přízeň. Jen ona dobře ví, že až skončí dušičkové období, pohasnou i svíčky, zapalované v době, kdy se přece sluší, abychom se o hroby postarali.
Mysleme proto na ty, kteří už nás opustili, i ve dny, kdy nás pohltí starosti všedních dnů, a u hřbitovů zase bude snadné najít místo na parkování. Bohužel, často až do příštího listopadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.