Mirka Nezvalová: Cestování online

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)

O minulém víkendu jsem courala po italském hlavním městě Řím a ještě se stihla zastavit na Korsice. Její pláže jsou totiž úžasné. Cože? Vyhrknete teď možná zděšeně. Ale musím vás uklidnit.

Z našeho českobudějovického bytu vycházím teď opravdu minimálně. Tohle putování jsem si mohla dopřát díky řadě videí, která mi nabídl počítač.

Pokud tuhle možnost máte, neváhejte. Třeba návštěvu pražské botanické zahrady či Národního muzea lze zvládnout například díky webu Výlety z karantény.

A byli jste už někdy v Medúzáriu? Já díky tomu vím, že ve 38 akváriích je více než deset tisíc těch žahavých potvůrek, které si ladně proplouvají vodou a vůbec netuší, jaké pozemské starosti my tu teď máme.

S plným nasazením ve volných chvílích využívám těchto návštěv a alespoň na chvíli mizím v jiné realitě. Té virtuální. Jasně, raději bych tohle všechno zažila na vlastní kůži, ale doba koronavirová zhatila cestovatelské plány kdekomu z nás. Beru tedy alespoň takové on-line  putování.

Moje kamarádka Jana s manželem Jiřím v televizi už léta poctivě sledují Toulavou kameru a dělají si poznámky, kam se díky tipům z obrazovky vydat. Teď si takové poznámky dělám i já a přiznám se, že jsem ani netušila, jaké možnosti jsem ještě nevyzkoušela.

Věděli jste třeba, že v Praze 5 je slavná funkcionalistická Winternitzova vila, kterou si nechal postavit u architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty v roce 1932 pražský právník Josef Winternitz? Já tedy ne. A už vůbec ne, že dva roky je zařazena do mezinárodní sítě  slavných ikonických domů světa. Díky webovým procházkám do ní teď může nahlédnout každý.

Takových tipů mám jen po naší republice už dobré dvě desítky, což s ohledem na současnou nemožnost cestování rozhodně není konečný stav.

Moje babička Justýna, která mě v životě velmi ovlivnila, vždycky říkávala, že člověku nikdy nemůžou vzít sny a přání. Tak si teď cestuji prstem po mapě a díky počítači i on-line a těším se, až řadu z těch míst uvidím nejen na obrazovce.