Miloš Urban: Faun. Příběh dvojice, která touží po dítěti, ale stále se nedaří

6. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spermie

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídka vyšla v knize s názvem Mrtvý holky a podtitulem Deset divných povídek, do níž autor sebral texty v minulosti už samostatně publikované. V roce 2007 ji vydalo nakladatelství ARGO, kde spisovatel pracuje jako kmenový redaktor a zároveň zde vydává i svoje knížky. Miloš Urban je mistrem ve vymýšlení překvapivých point. Dočkáme se jí i ve Faunovi. 

Účinkuje: Jiří Vyorálek
Režie: Michal Bureš
Natočeno: v olomouckém rozhlasovém studiu v roce 2008

Miloš Urban(1967) je především romanopisec. Svoji prvotinu Poslední tečka za Rukopisy vydal v roce 1998 pod pseudonymem Josef Urban. Následovaly romány Sedmikostelí, Hastrman, Paměti poslance parlamentu, Stín katedrály nebo Santiniho jazyk. Zatím posledním Urbanovým románem je detektivní román Kar(2019), v němž se vrací do Karlových Varů, kde prožil dětství a léta dospívání. Byla to prý etapa, z níž se potřeboval vypsat, hlavní hrdina je částečně autorovo alter ego.

Dva z Urbanových románů byly také zfilmovány. O filmovou podobu příběhu s názvem Hastrman se postaral režisér Ondřej Havelka. Santiniho jazyk zfilmoval Jiří Strach. Ten by také v budoucnu chtěl převést na plátno i hororový příběh z Prahy Sedmikostelí. Miloš Urban má prý hodně rád, když jeho písmenka dostávají obraz. Sám je také velký filmový fanoušek. Jeho nejoblíbenějším filmem je Hitchcockovo Vertigo. Jako čtenář má rád Nabokova, Eca, Murakamiho, Hrabala, Hakla, Kunderu nebo Kafku.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Zapomeňte na povinnou četbu. Babička potěší v každém věku.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Babička

Babička

Koupit

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové. Geniální kniha, vše podstatné už zde bylo řečeno.