Miloš Skalka: Měl jsem osvícené rodiče, na angličtinu mě dali už v pěti letech
Jeden z prvních českých diskžokejů proslul sloganem Ostrý obraz a dobrý zvuk a na tehdejší dobu výbornou angličtinou. Rozhovory vedl třeba s Paulem McCartneym nebo Rayem Charlesem.
Svoji první diskotéku odehrál 8. ledna 1969 v klubu Futurum a dělá je dodneška. „Jsem diskžokej, nemusím mít na uších sluchátka jako dnes ti, co si říkají DJ, protože ty písničky znám. Charakteristické je i propojovací slovo, kdežto ti mladí DJ nemluví,“ shrnuje Miloš Skalka generační rozdíl.
Hudební publicista a moderátor spolupracuje od roku 1970 také s rozhlasem. Ve vysílání Českého rozhlasu Dvojka moderuje pořady Srdcovky od Dvojky a Noční proud. „Tehdy jsme hráli z klasických vinylů, gramofonových desek. Dnes je vše na počítačích. Kdo ví, co je dnes magnetofonový pás...“ konstatuje k vývoji techniky.
Za angličtinu vděčím rodičům
Často publikuje rozhovory s velkými světovými hvězdami jako Paul McCartney, Bryan Adams, Tom Jones, Ray Charles nebo Johnny Cash. „Spolupracoval jsem s agenturou, která potřebovala, aby vešlo ve známost, že tu budou koncertovat, tak jsem si s nimi povídal.“
Ve své době měl skvělou angličtinu. „Měl jsem v tomhle obrovskou výhodu, od pěti let jsem chodil na angličtinu, protože jsem měl bystré a chytré rodiče. A protože jsem si chtěl ty znalosti prohlubovat, tak jsem si vybíral kamarády na dopisování z anglicky mluvících zemí, a to se mi vyplatilo. V 60. letech byla možnost se na pozvání dostat na Západ, tak jsem od 15 let trávil prázdniny v Británii, a nic nedá člověku víc, než když tam může být.“
Hanka texty tlumočila herecky
Nedávno Česko zasáhla smutná zpráva o úmrtí Hany Zagorové. Ironií osudu je, že se tak stalo v den jeho 75. narozenin. „My se znali dlouho, z přelomu 60. a 70. let. To jí bylo 23 let. Produkoval jsem její nahrávky, její první hity – třeba Já se vznáším, já si létám. Vzadu na obalu je uvedeno Produkce: Miloš Skalka, a toho si vážím.“
Čtěte také
I v případě Hany Zagorové se mu hodila angličtina, ve které jí textoval písničky. „Na české texty měla kolem sebe skvělé textaře, a protože věděla, co chce zpívat, tak si taky spoustu textů psala sama.“
Původně to vypadalo, že Hana Zagorová bude herečkou – vystudovala herectví na brněnské JAMU. „To je takový podstatný znak její kariéry, protože ona uměla hrát, což dokázala třeba ve filmu Trhák nebo v divadle Semafor. Takže ona ty texty dokázala tlumočit herecky. Nepotřebovala k tomu čtyři oktávy, ale jen pár tónů, a to je velký dar.“
Co podle Miloše Skalky udrželo Hanu Zagorovou po celou její kariéru na špici? Díky nelichotivé recenzi na koncert Karla Gotta v Lucerně se s Mistrem seznámil, později i spolupracovali. Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...