Miloš Skalka: Měl jsem osvícené rodiče, na angličtinu mě dali už v pěti letech

12. září 2022

Jeden z prvních českých diskžokejů proslul sloganem Ostrý obraz a dobrý zvuk a na tehdejší dobu výbornou angličtinou. Rozhovory vedl třeba s Paulem McCartneym nebo Rayem Charlesem.

Svoji první diskotéku odehrál 8. ledna 1969 v klubu Futurum a dělá je dodneška. „Jsem diskžokej, nemusím mít na uších sluchátka jako dnes ti, co si říkají DJ, protože ty písničky znám. Charakteristické je i propojovací slovo, kdežto ti mladí DJ nemluví,“ shrnuje Miloš Skalka generační rozdíl.

Hudební publicista a moderátor spolupracuje od roku 1970 také s rozhlasem. Ve vysílání Českého rozhlasu Dvojka moderuje pořady Srdcovky od Dvojky a Noční proud. „Tehdy jsme hráli z klasických vinylů, gramofonových desek. Dnes je vše na počítačích. Kdo ví, co je dnes magnetofonový pás...“ konstatuje k vývoji techniky.

Za angličtinu vděčím rodičům

Často publikuje rozhovory s velkými světovými hvězdami jako Paul McCartney, Bryan Adams, Tom Jones, Ray Charles nebo Johnny Cash. „Spolupracoval jsem s agenturou, která potřebovala, aby vešlo ve známost, že tu budou koncertovat, tak jsem si s nimi povídal.“

Ve své době měl skvělou angličtinu. „Měl jsem v tomhle obrovskou výhodu, od pěti let jsem chodil na angličtinu, protože jsem měl bystré a chytré rodiče. A protože jsem si chtěl ty znalosti prohlubovat, tak jsem si vybíral kamarády na dopisování z anglicky mluvících zemí, a to se mi vyplatilo. V 60. letech byla možnost se na pozvání dostat na Západ, tak jsem od 15 let trávil prázdniny v Británii, a nic nedá člověku víc, než když tam může být.“

Hanka texty tlumočila herecky

Nedávno Česko zasáhla smutná zpráva o úmrtí Hany Zagorové. Ironií osudu je, že se tak stalo v den jeho 75. narozenin. „My se znali dlouho, z přelomu 60. a 70. let. To jí bylo 23 let. Produkoval jsem její nahrávky, její první hity – třeba Já se vznáším, já si létám. Vzadu na obalu je uvedeno Produkce: Miloš Skalka, a toho si vážím.“

Čtěte také

I v případě Hany Zagorové se mu hodila angličtina, ve které jí textoval písničky. „Na české texty měla kolem sebe skvělé textaře, a protože věděla, co chce zpívat, tak si taky spoustu textů psala sama.“

Původně to vypadalo, že Hana Zagorová bude herečkou – vystudovala herectví na brněnské JAMU. „To je takový podstatný znak její kariéry, protože ona uměla hrát, což dokázala třeba ve filmu Trhák nebo v divadle Semafor. Takže ona ty texty dokázala tlumočit herecky. Nepotřebovala k tomu čtyři oktávy, ale jen pár tónů, a to je velký dar.“

Co podle Miloše Skalky udrželo Hanu Zagorovou po celou její kariéru na špici? Díky nelichotivé recenzi na koncert Karla Gotta v Lucerně se s Mistrem seznámil, později i spolupracovali. Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.