Mikulášských perníků vyrobí pekárny a cukrárny stejné množství jako loni. Budou ale dražší
Vůně perníku se line z pekáren a cukráren. Právě vrcholí sezóna pečení tematických perníků na svátek svatého Mikuláše. Výrobci je chtějí dodat do regálů v obchodech nejpozději v prvním listopadovém týdnu. Sladkostí letos vyrobí přibližně tolik jako loni, budou ale dražší.
Pro Pekárnu Srnín a její cukrářskou dílnu v Českých Budějovicích je sezona pečení tematických perníků na Mikuláše a Vánoce jednou ze tří hlavních v roce. Péct začali v září a vyrobí na 16 tisíc tematických perníků různých velikostí. „Je to ruční práce, takže než zaučím brigádníka, je v podstatě po Vánocích. Snažíme se tedy, leč to někdy znamená přesčasy, to vykrýt s týmem, který máme,“ dodává vedoucí výroby Marcela Machutková.
Perníky už jsou v nabídce firemního obchodu. Stojí víc než loni. „Zdražování jde na bázi elektřiny, plynu, pohonných hmot, mouky. Každý to vidí v regálech obchodů a samozřejmě jsme na to museli reagovat i my a zdražili jsme. Zákazníci to vidí v běžném životě, tak to respektují i u toho produktu,“ uvádí obchodní ředitel Pekárny Srnín Radek Tichý.
O 30 procent zdražila letos své tematické perníky i společnost Rej Food z Plané nad Lužnicí. „Uzavírat v tomto období kontrakty je rizikové, protože nevíte, jestli cena, kterou kalkulujete, bude za půl roku zisková,“ připomíná výrobní ředitelka Lenka Vyhlídová.
Čtěte také
Letos má její společnost objednávky na mikulášské perníky o pět procent větší než před rokem. Trápí ji nejen ceny surovin, ale také jejich dostupnost. „Ve chvíli, kdy to není surovina typu mouka, cukr, ale třeba marmeládová směs nebo poleva, která už obsahuje další složky, tak my musíme brát jenom tu, kterou máme uvedenou na obalu. Kdybychom vzali jinou, museli bychom předělávat obaly, což je samozřejmě zase finančně a časově náročné,“ říká.
Stejně jako Pekárna Srnín, i Rej Food ale nabídku zboží neomezuje a bude péct i na Vánoce. „Tady ve vitrínce máme třeba naši perníkovou chaloupku, která už je vyprodaná. Dohodli jsme se, že tedy ještě přiděláme asi tisíc kusů,“ ukazuje Lenka Vyhlídová.
Zájem mezi zákazníky potvrdila také spolumajitelka rodinné firmy Eva Perníky ze Strmilova na Jindřichohradecku.
Naopak pekárna v Novosedlech nad Nežárkou kvůli rostoucím cenám surovin po 30 letech tematické perníky i vánoční cukroví přestala vyrábět. Po sečtení nákladů by podle ní cena pro zákazníky byla tak vysoká, že by je nikdo nekupoval.
Související
-
Výroba chleba se prodražuje, některé malé i velké pekárny už ukončily provoz
Drahá mouka, droždí i energie zvyšují cenu pečiva a komplikují práci pekárnám i cukrárnám. Několik už jich skončilo. Pekařství Cais ve Vlachově Březí si přesto vede dobře.
-
Lidé šetří, pociťují to i restaurace. Některé přišly až o třetinu zákazníků
Až o třetinu méně zákazníků teď chodí do některých restaurací v Českých Budějovicích. Důvodem je skokové zdražování, které část domácností přinutilo více šetřit.
-
Omezit provoz, nebo úplně zavřít? Před takovou volbou už stojí někteří provozovatelé wellness hotelů
Vířivka bez vody, sauna bez tepla. V některých hotelech s wellness na jihu Čech to nebude v zimě výjimkou. Několik zařízení muselo kvůli zdražení energií omezit provoz.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Neděle, pondělí, úterý. Tři dny byli uvěznění v patře svého domu, teď sčítají škody, které voda napáchala
-
Vláda dostala echo v předvečer oznámení. Pozitivní PR k Síkelovi vymýšlela narychlo, říká analytik
-
ONLINE: Některý z povodňových stupňů platí na 55 místech. Hladina na většině toků klesá
-
Nedostatek jídla, fyzické násilí a špatná hygiena. Francouzský novinář poukázal na týrání dětí v jeslích