Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zahájí tanec Krále Slunce

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02970548.jpeg

Během několika taktů musí zvládnout stovky otoček a zvláštních pohybů. Tanec Krále Slunce, který prý ve Versailles ztvárnil sám král Ludvík XIV., je mimořádně náročný. V pátek večer ho při barokní slavnosti uvidí návštěvníci Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově.

Zahradu českokrumlovského zámku rozzáří tisíce svíček. Slavnost s názvem Venuše a živly přenese návštěvníky na dvůr krále Ludvíka čtrnáctého, kde se jedlo, pilo, muzicírovalo a také tančilo.

„Ten tanec je nesmírně rychlý a je plný neočekávaných obratů, ozdob a gest nohama. Koordinace nohou s pažemi je velmi těžká a jen tak někdo ji nezvládne,“ přibližuje taneční výkon choreografka Helena Kazárová.

Projekt s názvem UNES-CO představuje v Českém Krumlově výtvarnice Kateřina Šedá

Dokumentace projektu Unes-co Kateřiny Šedé v Českém Krumlově

Výtvarnice Kateřina Šedá představuje v Českém Krumlově projekt s názvem UNES-CO. V Schieleho centru ukazuje způsob, jakým loni zkoumala turistický ruch ve městě.

V Krumlově se v této mimořádně obtížné roli předvede sólista Národního divadla v Praze Francesco Scarpato. „Na první pohled to vypadá snadně. Kroky vypadají stejně, ale stejné nejsou. Také tančit na podpatkách je velmi náročné,“ říká italský tanečník Scarpato.

Důležitou roli hrají také kostýmy. Kostým Krále Slunce je dobovou replikou ve zlaté a medové barvě. Aplikace a šperky pochází z jablonecké bižuterie. Početné alegorické postavy ve výpravných kostýmech symbolizují jednotlivé živly, které chce barokní podívaná oslavit.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související