Město Tábor začalo prodávat odtažené autovraky ve veřejných dražbách. Zbaví se jich tak rychleji
Celkem osmi autovraků se loni táborská radnice zbavila ve veřejných aukcích. Díky nim teď chce snížit počty nepojízdných aut v ulicích. Podle odhadu strážníků jsou po městě vyšší desítky takových vozů. Naprostá většina z nich ale z městských ploch zmizí díky výzvám.
„Jednou, dvakrát zkusíme majitele uhnat doma a pak už to musíme předat k úřednímu dořešení, protože už se to táhne dlouho,“ popisuje místostarosta Radoslav Kacerovský z hnutí Tábor 2020 běžnou praxi při snaze o odstranění autovraků z ulic města.
V jednom z domů v místní části Čekanice se pokusil zastihnout majitele nepojízdného auta odstaveného na nedalekém městském pozemku. Vůz nejspíš skončí v městském depozitu. „Kde domluva nepomáhá, budou muset pomoct paragrafy. Telefon nezvedá, na SMS nereaguje, tak nic jiného nezbyde,“ podotýká.
V ulicích Tábora je momentálně několik desítek vozidel, která mají nakročeno k tomu stát se vrakem. Stačí, že mají déle než půl roku propadlou známku technické kontroly. „Objevují se nám automobily bez SPZ, což jsou často auta, jejichž registrační značka je dána do depozitu, a ta prostě ve veřejném prostoru nemají co dělat,“ připomíná místostarosta.
Podle mluvčího městské policie Pavla Šimka narážejí strážníci při pochůzkách na vraky prakticky všude. „Na veřejných parkovištích, na placených a rezidentních místech, ale i mimo pozemní komunikaci, například na travnatých plochách a podobně,“ vyjmenovává.
Čtěte také
Ne všechny vozy ale nakonec skončí jako vrak určený k likvidaci. Podle místostarosty Radoslava Kacerovského mnohdy pomáhá výzva majiteli, který dá vůz do pořádku, nebo ho z problémové plochy odstraní.
„Pokud toto nefunguje, musí městský úřad nakonec nechat ten automobil odtáhnout na odstavnou plochu. A pokud se o něj ani pak majitel nepřihlásí, tak ho po určité době necháme zlikvidovat, nebo nově využíváme elektronickou aukci,“ dodává.
Loni Tábor uspořádal dvě takové aukce, radnice dražila celkem osm vozů a všechny se jí podařilo prodat. Podle mluvčího táborské radnice Luboše Dvořáka díky tomu město nemusí řešit ekologickou likvidaci na vrakovišti. „Díky dražbě můžeme auta zlikvidovat v tom smyslu, že zmizí. Pokud se auto vydraží a vydražitel si ho hned odveze, odpadá tříměsíční lhůta v deponii, takže je všechno mnohem rychlejší,“ uvádí.
Díky dražbě navíc město alespoň částečně pokryje náklady na odstranění vozu. „Určitě je to dobrá věc, protože o ty automobily je zájem. První dražba sice nepřinesla žádné velké peníze, ale hlavní je, že jsme se těch vozů zbavili,“ uzavírá místostarosta Radoslav Kacerovský s tím, že město Tábor bude v aukcích pokračovat.
Související
-
V některých místech u Jordánu v Táboře se lidé necítí dobře. Vadí jim nepořádek i podezřelé osoby
Pocitová mapa. Sousloví označuje dotazník, jehož prostřednictvím města a obce zjišťují, jak by si lidé představovali rozvoj určité lokality. Využila ho i táborská radnice.
-
Podnikatel shromažďuje na Písecku a Strakonicku vraky aut. Přes udělené pokuty je odmítá zlikvidovat
Už jedenáct let skladuje nelegálně autovraky podnikatel z jižních Čech. Na několika místech na Písecku a Strakonicku jich má uloženy stovky a odmítá je zlikvidovat.
-
Zimní stadion v Táboře nestačí pro všechny, kdo chtějí na led. Začala proto stavba druhé plochy
Vyjde na 160 milionů a bude splňovat parametry pro soutěžní utkání. V Táboře začala stavba druhé ledové plochy. Městu vyřeší letitý problém s kapacitou zimního stadionu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Počasí příznivé, máme zelenou.‘ The Atlantic zveřejnil celou konverzaci , která unikla Bílému domu
-
Vysoký počet odkladů je chybou systému, říká sociolog Prokop. Častěji mají odklad děti z chudších rodin
-
ŽIVĚ: Kdo bude bránit Česko? Sedm expertů politických stran debatuje o obraně
-
‚Nezúčastníme se tohoto trapného divadla.‘ ANO a SPD odešly ze Sněmovny kvůli neveřejné debatě o obraně