Město Tábor slaví 600 let. Pořádá rekonstrukci historické bitvy, koncert u Jordánu a další akce
Každý z nás se ve škole učil, že husité založili Tábor roku 1420. Traduje se, že tomu tak bylo v měsíci březnu. Celý letošní rok se tak v Táboře slaví kulaté 600. výročí města, na programu je řada akcí.
Podle starosty Štěpána Pavlíka je město Tábor velkým unikátem, už díky okolnostem svého vzniku. „Města obvykle vznikají na křižovatce obchodních cest nebo vojenským střetem, tady myšlenka vzešla z nějakého ideálu o spravedlivé společnosti. Různé skupiny snily o tom, že se usídlí na vrcholu nějaké hory, a naše město přetrvalo dodnes a je fungujícím pulzujícím organismem,“ říká.
V rámci oslav 600 let se už uskutečnila předpremiéra filmu Tábor – sen, město, symbol. „Chtěli jsme přiblížit Tábor z různých pohledů. Dokument natočil režisér Vít Bělohradský se svým týmem, filmem provází Miroslav Táborský a prolíná se tam historie, hrdost Táboráků a moderní nový svět,“ přibližuje vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Radka Šimková. Film uvede Česká televize 24. března a bude dostupný i v internetovém archivu.
Během nadcházejících měsíců se v Táboře uskuteční mnoho akcí. Jedním z lákadel bude rekonstrukce historické bitvy 27. června. „Zopakujeme obranu Tábora před nájezdem Rožmberků, která se opravdu odehrála přes 600 lety. Akce se uskuteční na louce za Klokotským klášterem, zapojí se asi sto bojovníků, nebudou chybět koně, vozy a sedmimetrová věž jako kulisa,“ zve starosta.
Čtěte také
Oslavy nabídnou i hudební program, například 6. července výroční koncert u rybníka Jordán. „Napůl do vody postavíme scénu pro pětapadesátičlenný orchestr. Zazní klasické dílo Má vlast, a to z toho důvodu, že město Tábor v něm má svoji vlastní symfonickou báseň,“ připomíná Štěpán Pavlík.
V září pak nebudou chybět tradiční Táborská setkání. Festival s pochodňovým průvodem, ohňostrojem, středověkým tržištěm, šermířskými souboji a vystoupeními českých i zahraničních souborů opět oživí historické centrum Tábora.
Radnice vydala samostatnou brožuru k 600. výročí města, která přináší seznam akcí. Podrobnosti a aktuality najdou lidé i na webových stránkách visittabor.eu/600let.
Související
-
Husitství proniklo až do světových učebnic, lépe poznat ho můžete díky táborskému muzeu
Husitská expozice, procházka pod náměstím ve sklepeních vyhloubených ve skalním podloží nebo vyhlídka z Kotnovské věže. To a mnoho dalšího nabízí Husitské muzeum v Táboře.
-
Čestným občanem Tábora je muž, který inspiroval režiséra Jurského parku
Akademický malíř Jan Sovák obdržel čestné občanství města Tábor. Šestašedesátiletý umělec a táborský rodák se celý život zabývá malířskými rekonstrukcemi pravěku.
-
Velmi podrobná je kronika města Tábor. Václav Šedivý totiž zapisuje aktuální události každý den
Vysokoškolák a učitel, vyučený řezník a teď navíc kronikář. Zajímavé životní role spojil Václav Šedivý z Tábora. Jako kronikář je navíc velmi pečlivý a zapisuje denně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.