Město Prachatice má schodkový rozpočet, nejvíc peněz investuje do opravy bazénu

Prachatice

Zastupitelé Prachatic schválili rozpočet se schodkem 90 milionů korun. Na straně příjmů se vedení města dopočítalo 257 milionů korun, výdaje dosahují 348 milionů korun.

Celkový objem investic má příští rok činit 146 milionů korun. Příčinou takových výdajů je úvěr na opravu plaveckého bazénu.

„Samozřejmě největší objem investic jde do rekonstrukce bazénu, neboť není možné jeho stavbu zastavit a nepokračovat, to by byla naprostá hloupost a zmařená investice. V příštím roce by zde mělo být utraceno asi 105 milionů korun a budu moc rád, když se to podaří v prvním pololetí,“ doplnil starosta Martin Malý.

Další investicí podle něj bude výstavba nové střelnice, která by za téměř devět milionů korun měla vyrůst v průmyslové zóně. Na šest milionů pak přijde rekonstrukce více než třiceti koupelen v jednom z městských paneláků.

Opozice kritizovala chybějící koncepci

Opozice kritizovala zejména některé projekty z dlouhodobého plánu a také chybějící koncepci dalšího rozvoje města, například s ohledem na posílení turistického ruchu.

Jedním z kritiků byl bývalý starosta Jan Bauer. „Město Prachatice je dneska historicky nejvíce zadlužené. Je to na úkor toho, že další rozvojové projekty pravděpodobně realizovány nebudou. Úplně nejhorší je, že žádné peníze nazbyt nemáme a přesto se v návrhu rozpočtu objevují podle mě megalomanské věci, což je například rekonstrukce Malého náměstí za 120 milionů nebo rekonstrukce letního kina za 50 milionů korun,“ uvedl.

Starostou Prachatic je potřetí Martin Malý. Opozice kritizuje, že byl zvolený s podporou člena KSČM

Obyvatelé Prachatic sledovali ustavující jednání místního zastupitelstva

Na čtyři hodiny se protáhlo ustavující jednání zastupitelů v Prachaticích. Opozice nejvíc kritizovala, že starostovi Martinu Malému z hnutí Nezávislí tentokrát ke zvolení pomohl hlas člena KSČM.

Mezi návrhy opozice byla například lanovka na Libín nebo zpřístupnění prachatického podzemí. Debata o rozpočtu trvala dvě hodiny.

Dalším sporným bodem na jednání prachatických zastupitelů byl strategický plán. Opozice znovu postrádala představu směřování, například Růžena Štemberková kritizovala postoj vedení města k cestovnímu ruchu. Podle ní chybí podpora turismu a širší diskuse s podnikateli v této oblasti.

Naopak podporu vyjádřili opoziční zastupitelé plánovanému nákupu chaty na hoře Libín, která je už několik let zavřená. Zastupitelé pověřili starostu, aby začal o nákupu vyjednávat za cenu kolem šesti milionů korun.

Spustit audio
autor: Martin Pokorný

Související