Města a humanitární organizace na jihu Čech obnovují telefonické linky na pomoc seniorům. Nabízejí nákupy i psychologickou pomoc

21. říjen 2020 14:20
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Starší dáma v roušce

Jihočeská města a obce a také humanitární organizace obnovují po půl roce svoje telefonní linky na pomoc seniorům. Lidé se na ně mohou obrátit, pokud se neorientují v současné koronavirové situaci, potřebují pomoct s nákupem nebo si popovídat s psychologem.

Prostřednictvím linky pomoci seniorům si na jaře v Jindřichově Hradci lidé objednali na 200 nákupů. A to nejen potravin, ale i léků. V průměru zajistily pracovnice úřadu na jaře 8 nákupů denně. Teď se můžou senioři na pracovníky sociálního odboru obracet se svými požadavky znovu.

Po zavolání k nim přijde pracovnice úřadu, převezme si nákupní seznam a zálohu na nákup, potom jim objednané potraviny doručí. Služba je určená pro lidi starší 60 let. Senioři ji můžou využít jedenkrát týdně. Nákup musí být do 500 korun.

Novinkou, kterou úřad teď na podzim spustil, je linka psychologické pomoci.

Na tu se můžou obracet lidé bez rozdílu věku a buď si s psychologem popovídat po telefonu, nebo si s ním domluvit schůzku.

Na koho se mohou obrátit senioři v Jindřichově Hradci a okolí

Například na Farní charitu v Jindřichově Hradci. Ta svoji linku pro seniory obnovuje právě dnes. Nákup základních potravin, drogerie nebo léků si u ní můžou objednat lidé nad 60 let, kteří bydlí na území obce s rozšířenou působností. To znamená od Nové Bystřice přes Kunžak, Deštnou až ke Kardašově Řečici a Stráži nad Nežárkou.

Proti jaru farní charita zvýšila částku, za kterou je možné nákup objednat, a to z původních 500 na tisíc korun. Stejně jako u Městského úřadu v Jindřichově Hradci si i u farní charity můžou lidé nákup objednávat jednou za týden.

Ve kterých dalších jihočeských městech linky na pomoc seniorům už také obnovili

Například v Třeboni, tam už na jaře nákupy pro seniory zajišťovali strážníci městské policie. Starším lidem je teď jejich telefon znovu k dispozici.

Lidé se můžou znovu s prosbou o pomoc obracet i na městskou policii v Týně nad Vltavou nebo na úřad ve Vodňanech.

K dispozici je i telefon Dobrovolnického centra v Prachaticích, kde nově navíc jezdí taky seniory taxi zadarmo.

Znovu se můžou hlásit i dobrovolníci, a to prostřednictvím webu Regionálního dobrovolnického centra pro Jihočeský kraj na adrese www.rdcjk.cz.

Spustit audio