Menší obce mají nově na starost opatrovnictví dětí z větších měst

Obec, ve které trvale žijí rodiče nezletilého dítěte, nemůže podle nového zákona být takzvaným kolizním opatrovníkem. Ten dítě zastupuje při soudním jednání.

Za České Budějovice proto teď děti u soudu zastupují menší města jako Týn nad Vltavou nebo Trhové Sviny, které ale pro výkon takové funkce nemají dostatek sociálních pracovníků.

Na cestu k českobudějovickému okresnímu soudu musí častěji vyjíždět vedoucí odboru sociálních věcí města Trhové Sviny Vladislav Vlásek, aby podle nového zákona zastupoval nezletilé děti z Českých Budějovic. Krajské město má přitom k dispozici 32 sociálních pracovníků, Trhové Sviny pouze pět.

„Podle statistik podal v roce 2016 budějovický magistrát k okresnímu soudu asi 140 návrhů, přičemž město Trhové Sviny podalo pět návrhů. Z toho je zcela zřejmý nepoměr výkonu funkce opatrovníka,“ připomíná.

Pro trhosvinenské sociální pracovníky je proto současný výkon kolizního opatrovnictví velmi náročný, časově i finančně. „Za poslední dva měsíce bylo deset případů, kdy nás soud jmenoval opatrovníkem. A jsou to ty nejsložitější případy, které vyžadují značné zkušenosti a jsou značně náročné, co se týká právního vědomí pracovníků,“ říká Vladislav Vlásek.

Problém se v minulosti vyskytl i u takzvaného veřejného opatrovnictví, kdy se o nemohoucí občany museli postarat sami starostové daných obcí. To se podle výkonného ředitele Svazu měst a obcí Pavla Drahovzala povedlo vyřešit teprve nedávno díky účelovému státnímu příspěvku.

„Zde by to mohlo být v podstatě na podobné bázi, kdy za každého kolizního opatrovníka by město nebo obec dostaly určitou částku do svého rozpočtu. To by mohlo zajistit personální kapacity a získat sociální pracovníky,“ dodává.

Než se ale situace vyřeší, některá menší města budou muset přijmout kvalifikované sociální pracovníky.