Mediální kampaň Jihočeského kraje na boj proti kůrovci pomalu opouští území Šumavy

19. září 2019 12:04
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Šumava

Debaty laiků i odborníků a rozdělení na dva tábory. To všechno už přinesla mediální kampaň Jihočeského kraje na boj s kůrovcem. Od uveřejnění prvních facebookových příspěvků zaměřených na šumavskou přírodu uplynul měsíc.

Podle vedení kraje se teď strategie zaměří i na ostatní části jižních Čech. Složitý proces schvalování návrhu nové zonace Národního parku Šumava, který kraj v kampani kritizuje, naopak míří do své poslední fáze.

„Šumava byla pouze první a startovací částí. V současné době připravujeme web. To řešení se musí rodit v diskuzi, musí vycházet ze zkušeností, a to by měl ten web poskytnout a zároveň by měl poskytnout i osvědčené návody. Spojili jsme se s odborníky i ciziny a chceme připravit nějaká řešení cestami, které už byly jinde vyzkoušeny,“ odpovídá hejtmanka Ivana Stráská na dotaz, jak teď pokračuje mediální kampaň kraje na boj proti kůrovci.

Zmiňovaná první část strategie podle ní svůj účel splnila. „Nám se podařilo vyvolat diskuzi, a o to šlo, to jsme moc rádi. V současné době už vidíme, že zásady péče jsou nějakým způsobem připraveny, byť asi nejsou definitivní, a že se situace začala trochu hýbat, tak možná ta naše vzpoura, když to tak řeknu, přispěla k tomuhle a já jsem za to ráda,“ dodává.

S tímto tvrzením souhlasí i mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák. První část kampaně podle něj správě parku paradoxně v několika ohledech pomohla. „Měli jsme možnost vysvětlovat některé věci, mohli jsme představit jasná data z monitoringu a ještě nám to ukázalo, jak veřejnost vnímá národní parky a bezzásahovost,“ říká.

Čtěte také

V rámci nepřímo vedené diskuze se stále objevují názory jedné či druhé strany, na které správa parku pravidelně reaguje. Rozruch třeba nedávno vyvolalo tvrzení, že šumavské bezzásahové zóny ovlivňují počasí na Plzeňsku a Strakonicku. „To vyvrací i odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu čili opět jsme u toho, že ta kampaň rozpoutá možná určitou část hysterie, což je na jednu stranu dobře. Nás by totiž nikdy nenapadlo informovat veřejnost o tom, jestli bezzásahové zóny ovlivňují, nebo neovlivňují počasí ve vnitrozemí,“ reaguje Jan Dvořák.

Ministerstvo životního prostředí momentálně spouští závěrečnou fázi schvalování nové zonace šumavského národního parku, kterým je takzvané meziresortní připomínkování.

Současně by se měl také soud zabývat správní žalobou, kterou Jihočeský kraj podal jak na ministerstvo, tak na správu parku.

Spustit audio

Související