L´ubím ťa. To podmanivým hlasem sděloval ve své nejznámější písničce populární herec Michal Dočolomanský
Slovenský herec Michal Dočolomanský měl krásný, podmanivý hlas, který vynikl v řadě slovenských i českých filmů, televizních seriálů a inscenací a přirozeně také na divadle. Ovšem tomuto charismatickému herci nebyl cizí ani zpěv.
V dobrém smyslu lze jeho typ vokálního projevu označit za herecké zpívání bez velkého rozsahu a techniky, zato až s šansoniérskou přesvědčivostí.
Už od 70. let písničky Michala Dočolomanského zněly zejména ve slovenském éteru. Úspěšný byl například duet se zpěvačkou Evou Kostolányiovou Smoliar, což byl původně hit britské kapely Blue Mink.
Jako zpěvák Michal Dočolomanský zářil v roli Jánošíka v původně polském muzikálu Na skle maľované i s písničkou Zbohom buď lipová lyžka, žitia mojho družka. Mám rád také jeho vánočně-zimní skladbičku Zima na saniach.
Ovšem největším hitem byla romantická balada Itala Tota Cutugna Africa, kterou velice zpopularizoval francouzský zpěvák Joe Dassin s názvem L'Été indien, Indiánské léto. Melancholicky v ní vzpomíná na milenku, kterou potkal o babím létě, ovšem ztratil s ní kontakt.
Autorem slovenského textu je L´uboš Zeman a Michal Dočolomanský, které mu by na sklonku pracovního týdne bylo osmdesát, ji zazpíval přesvědčivě i se sugestivním recitativem a jednoznačnou větou v názvu L´úbim ťa.
Související
-
S jazzovým kytaristou a Šumavanem Rudym Linkou o ohlížení do minulosti i Arethě Franklin
Na cestě domů, vždycky. Tato skladba (v angličtině On The Way Home, Always) se jmenuje úplně stejně jako autobiografie renomovaného jazzového kytaristy Rudyho Linky.
-
Duhová víla byla první písnička, kterou jsem napsal, prozrazuje jubilant Karel Vágner
„Melodii jsem měl hotovou za dvacet minut a pak jsem ji odnesl textaři Pavlu Žákovi, který z ní udělal Duhovou vílu,“ vzpomíná kapelník, basista a autor Karel Vágner.
-
Markéta Lazarová nebo Obchod na korze. Před 100 lety se narodil génius filmové hudby Zdeněk Liška
Není to jistě nadsázka, když napíšeme, že Zdeněk Liška byl geniálním skladatelem filmové hudby. A kdyby žil v době otevřených hranic, byl by jeho věhlas nejspíše světový.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.