Loutkářskou tradici bude připomínat nová stálá výstava na strakonickém hradě

Loutky, marionety, loutkové divadlo

Nové přírůstky svých sbírek představilo Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích. Zdejší hrad, kde muzeum sídlí, prochází nákladnou tříletou obnovou a odborníci zároveň připravují nové expozice.

Jednou z nich bude stálá výstava věnovaná loutkám a loutkovému divadlu. Sbírku strakonického muzea proto čerstvě obohatila více než metr vysoká loutka Turka s fezem, jejímž autorem je Petr Boubín, strakonický loutkář a člen tamní Loutkové scény Radost.

„Je to typ loutky, které se říká manekýna, a je první ze souboru nových loutek. Kromě Turka to bude ještě dudačka s dudami, maltézský rytíř, motocyklový závodník na čézetě a kašpárek. Každá manekýna nám bude pomáhat při různých programech, bude návštěvníky provázet i něčím překvapovat,“ vysvětluje odborná pracovnice muzea Marie Kotlíková.

Loutkářská tradice je v regionu silná, proto si zaslouží stálou expozici v opraveném hradě, konkrétně v jednom patře Černé věže. „Nebude to jenom o Radosti, ale i pozůstalosti po Lagronovi, Kopeckém a samozřejmě ani náš Skupa nesmí chybět,“ připomíná Marie Kotlíková slavného strakonického rodáka, který trávil mládí v nedalekých Mladějovicích.

Malovaný sál a zbytky oltáře překvapily restaurátory při obnově strakonického hradu

Restaurátoři objevili při obnově hradu ve Strakonicích barokní fresky na stěnách sálu

Sbíječky, vrtačky, kladiva a zednické lžíce. Strakonický hrad se změnil z výstavních sálů v jedno velké staveniště. Za téměř 123 milionů korun se do oprav rozsáhlého historického objektu pustilo Muzeum středního Pootaví.

Ostatně všechny nové expozice, které se veřejnosti otevřou v polovině roku 2021, by měly připomenout nejvýznamnější strakonické milníky. „Bude to expozice věnovaná historii textilní výroby, výrobě fezů, čepic, plyšů, dále potom veliká sbírka dud a hudebních nástrojů, na kterou bude navazovat divadlo a loutkářská tradice kraje. A samozřejmě připomeneme slavnou tradici továrny ČZ, kde se vyráběly zbraně a motocykly,“ vyjmenovává ředitelka Muzea středního Pootaví Ivana Říhová.

Nejvýraznější ale bude zcela nová expozice věnovaná řádu maltézských rytířů, kteří strakonický hrad obývali od počátku 15. století.

Spustit audio

Související