Lipani z umělých chovů, které rybáři s vědci vysadili do Vltavy, v řece nepřežili

17. červen 2020 12:09

Uměle odchovaným lipanům se v jihočeské Vltavě nedaří. Rybáři je společně s vědci vysadili do řeky pod krumlovský zámek už před pěti lety, ale při výzkumu zjistili, že tam ryby nedokáží přežít. Teď hledají další cesty, jak lipany do Vltavy a také Blanice vrátit.

„Lipani vždycky přežijí rok nebo dva, ale zatím nikdy se nenastartovala přirozená reprodukce,“ shrnuje neúspěch pokusu o oživení populace lipanů v řece Vltavě místopředseda Českého rybářského svazu v Českých Budějovicích Milan Hladík.

„Ryby, které jsou uměle odchovány, nemají správné návyky. Neumějí si najít v toku potravu, protože jsou odkrmeny na granulích, neumí se bránit predátorům. Jejich přežití je určitě nižší, než kdyby se v toku narodili a odmalička čelili přirozeným podmínkám. Může to být i původem násad, že nepocházejí přímo z toho povodí,“ dodává.

Přísnější pravidla rybolovu zaručila přeci jenom jeden dílčí úspěch. „Zvedli jsme minimální míru lipana na 40 centimetrů, snažíme se vysazovat intenzivně i různé velikosti. Na Vltavě nad Lipnem se populace obnovila, stačila k tomu ta míra, protože tam jsou dobré podmínky, ale od Lipna směrem k Českým Budějovicím se to nedaří,“ uvádí Milan Hladík.

Čtěte také

Neúspěšné obnovení populace lipanů ovlivnilo mnoho faktorů. „Nedostatek vody, úpravy toků, zvyšování teploty vody, působení rybích predátorů, dál znečištění vody a někdy i nevhodné rybářské hospodaření,“ vyjmenovává ředitel výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického v Českých Budějovicích Tomáš Randák.

Rybáři ani vědci se ale nevzdávají a hledají nové cesty, jak lipany vrátit do jihočeských řek. „Do budoucna bude asi řešením pokusit se vybudovat nějaké odchovné zařízení přímo tady v jižních Čechách a využít polopřirozenou produkci,“ myslí si Milan Hladík.

„Zkoušíme a testujeme i další alternativy, a to buď vysazování malých rybiček hned po vykulení z jiker, které ještě nemají ty špatné návyky, nebo teď máme založený experiment, kdy jsme vysadili generační odchované ryby před obdobím jejich výtěru,“ doplňuje Tomáš Randák. Výsledky tohoto experimentu budou jihočeští vědci znát letos na podzim.

Spustit audio

Související