Lidé poprvé dopravili létací přístroj na jinou planetu a dokázali tam s ním úspěšně vzlétnout i přistát
To, že lidstvo dokáže létat, je známo už více než sto let. Až teď se ale ukázalo, že létat můžeme nejen nad Zemí, ale i v atmosféře jiných planet. Americká NASA vyslala na Mars vozítko, jehož součástí je i malý vrtulníček.
„Je to vlastně první létací přístroj, který jsme dopravili do atmosféry jiné planety,“ připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý.
4. dubna se vrtulníček odpoutal od mateřského tělesa. Následovalo několik dní testování, během nichž technici NASA na dálku například zkušebně roztočili vrtule. Až 19. dubna došlo k opravdovému startu. „Zkusili popoletět. První let nebyl nijak dlouhý, ale úspěšný, vlastně se to otočilo a zase přistálo. Trvalo to 39 sekund,“ vypráví Miloš Tichý.
„Takže od 19. dubna 2021 víme, že umíme létat nejen na Zemi, ale i v řídké atmosféře Marsu. Technici NASA jsou opravdu na špičkové úrovni,“ připomíná astronom. Další let o tři dny později už trval téměř dvě minuty.
Vrtulníček Ingenuity připomíná dron. „Má větší vrtule, protože v řidší atmosféře potřebujete větší vztlak a je lehoučký, váží jen asi dvě kila. Je to taková malinká kostka s vrtulemi,“ dodává Miloš Tichý.
Související
-
S flotilou pěti raketoplánů zvládli Američané 135 startů do vesmíru
V roce 1981 vzlétl do vesmíru první raketoplán, a to z americké Floridy. „Předpokládám, že šlo trochu o provokaci, ale bylo to přesně 20 let po Gagarinovi,“ říká astronom.
-
Kolem Země bude obíhat 12 tisíc družic, které pokryjí celou planetu internetem
Před dvěma lety vynesla raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu prvních 60 satelitů. Teď už je jich tam mnohem víc a jejich pablesky lidi matou. Potvrzuje to astronom Miloš Tichý.
-
Gagarin strávil ve vesmíru jen 108 minut, ale zásoby jídla a vody měl na deset dnů
Ruský astronaut odstartoval 12. dubna 1961 do vesmíru a obletěl Zemi. Tak se vždy mluví o letu Jurije Gagarina. Podle astronoma Miloše Tichého to ale tak úplně pravda není.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.