Lidé poprvé dopravili létací přístroj na jinou planetu a dokázali tam s ním úspěšně vzlétnout i přistát

1. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Malý vrtulník Ingenuity

To, že lidstvo dokáže létat, je známo už více než sto let. Až teď se ale ukázalo, že létat můžeme nejen nad Zemí, ale i v atmosféře jiných planet. Americká NASA vyslala na Mars vozítko, jehož součástí je i malý vrtulníček.

„Je to vlastně první létací přístroj, který jsme dopravili do atmosféry jiné planety,“ připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý.

4. dubna se vrtulníček odpoutal od mateřského tělesa. Následovalo několik dní testování, během nichž technici NASA na dálku například zkušebně roztočili vrtule. Až 19. dubna došlo k opravdovému startu. „Zkusili popoletět. První let nebyl nijak dlouhý, ale úspěšný, vlastně se to otočilo a zase přistálo. Trvalo to 39 sekund,“ vypráví Miloš Tichý.

„Takže od 19. dubna 2021 víme, že umíme létat nejen na Zemi, ale i v řídké atmosféře Marsu. Technici NASA jsou opravdu na špičkové úrovni,“ připomíná astronom. Další let o tři dny později už trval téměř dvě minuty.

Vrtulníček Ingenuity připomíná dron. „Má větší vrtule, protože v řidší atmosféře potřebujete větší vztlak a je lehoučký, váží jen asi dvě kila. Je to taková malinká kostka s vrtulemi,“ dodává Miloš Tichý.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.