Létání na padácích je mnohem víc vzrušující než pilotování letadla, říká instruktorka Míša Machartová

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michaela Machartová je instruktorkou létání na padácích. Působí i v rakouských Alpách

Ve dvanácti letech se rozhodla, že by se chtěla živit létáním. Z možných profesí si nakonec Míša Machartová z Českých Budějovic vybrala vyrábění padáků a také vyučování létání na padácích. Poté k tomu přidala i projekty pro děti.

Létání na padácích je podle ní spíše vznášení. „Padáky jsou nejlehčí létající zařízení a létají pomalu. My nevíme, kde přesně odstartujeme, kudy poletíme a kde přistaneme, a to je mnohem víc vzrušující než řídit letadlo. Je to jako létat ve snu v noční košili,“ říká.

Odvětví označuje jako textilní letectvo. „Padák je podobně jako větroň schopný letět jen tak, klouzat, jako když sáňkujete ve vzduchu. Když potká vhodný proud, může letět až do třech kilometrů. Pro start mohu skočit z letadla, rozběhnout se z kopce nebo si dát na záda vrtuli a odletět z roviny jako malé letadlo,“ popisuje.

U tohoto druhu létání by ale lidé podle jejích slov neměli očekávat extrémní zážitky. „Je to o kontaktu s přírodou a krásou, rychlostí se to podobá jízdě na kole. Tenhle sport dneska dělají po celém světě statisíce lidí všech věkových kategorií,“ dodává.

Na padácích vybojovala Míša Machartová i mnohé tituly a medaile, je mimo jiné vicemistryní světa, a to v disciplíně, kde ženy soutěží dohromady s muži. „Už mnoho let jsem královnou ve vzduchu. Díky tomu se mi podařilo uzdravit všechny podivné choroby a úrazy a mohla jsem se k tomu vždy vrátit, protože to pro mě bylo obrovskou motivací k uzdravení,“ prozrazuje.

V současné době tráví část roku v srdci rakouských Alp, kde také pořádá kurzy. Žije tu se svým českým přítelem. „On miluje hory, akialpinismus a lyžování, do toho si splnil se mnou svůj sen o létání na padáku. Teď žijeme na takovém ostrůvku uprostřed Alp, kde se mluví česky,“ vypráví.

Její seznam přání do budoucna je ale prý stále nekonečný. „V letecké aeroterapii říkáme, že dokud dýcháte a zem je ještě daleko, život nekončí. Z vlastní zkušenosti mohu tvrdit, že není důležité, kdo něco zavinil, kdo začal, ale kdo první ukončí válku, nadechne se a zkusí to zase. Letectví je kouzelná lidská činnost v tom, že i když tam jde o život, máme mnoho pokusů, a je dobré si tohle odnést i na zem do civilního života. Já jsem živoucí důkaz toho, že i když to už bylo skoro na hrobníka, jde to zvednout,“ uzavírá Míša Machartová.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související