Lékař a spoluzakladatel sdružení Mamma Help Václav Pecha je zároveň hoteliérem v Českém Krumlově

31. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Václav Pecha, onkolog, spoluzakladatel sdružení Mamma Help a také hoteliér v Českém Krumlově

Onkolog Václav Pecha se Jihočechem stal ve chvíli, kdy po promoci na lékařské fakultě jako nestraník našel místo s manželkou, rovněž lékařkou, až v českokrumlovské nemocnici.

Rodilý Pražák s optimismem sobě vlastním začal opravovat starý dům v centru historického města a podařilo se mu vrátit objektu původní krásu.

Když se díky své specializaci onkologa na karcinom prsu dostal do Prahy, kromě působení v nestátním zdravotnickém zařízení Zelený pruh spoluzaložil před dvaceti lety pacientské sdružení Mamma Help.

Přesto se v každé volné chvíli vracel do Českého Krumlova, kde se postupně stal hoteliérem. „Už dávno během medicíny a hlavně hned po revoluci jsem si uvědomil, že by bylo dobré začít s nějakým podnikáním, abych nebyl v závěru života odkázán jenom na penzi, a Krumlov ty možnosti nabízel,“ vypráví.

Čtěte také

Koupil tedy s manželkou starou nemovitost, kterou během několika let přeměnil na hostel a později otevřel i restauraci. Během doby, kdy pracoval na plný úvazek v Praze, jezdil o víkendech do Českého Krumlova a zveleboval rodinný podnik.

Dnes už je v důchodovém věku, ale stále chodí jednou týdně ordinovat do krumlovské nemocnice a rodinnému podniku se věnuje denně. „Bez toho to nejde. Dohlížím na různé věci, nakupuji, je tady spousta fyzické práce. I když mám samozřejmě zaměstnance, u všeho musím být,“ komentuje.

Díky sommeliérskému kurzu se navíc Václav Pecha stal znalcem vína a říká, že podnikání ho naučilo všem řemeslům. „Od zedničiny přes truhlařinu až po sváření, jediné, na co jsem nikdy nesáhl, byla elektřina. Mám dvě plně vybavené dílny, a co je potřeba, to udělám sám,“ dodává.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Současná Británie lichotivě i nelichotivě

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

Jiná Británie

Jiná Británie

Koupit

Aktuální sonda do britské společnosti. „Většina lidí při podpoře brexitu nemyslela na peníze z EU nebo celkově na ekonomiku. Měli strach z imigrace a znělo jim v uších prázdné heslo: „Chceme zpátky svoji zemi,“ říká v knize šéf cornwallské regionální správy John Pollard.