Legenda z roku dvaačtyřicátého. Příběh o pronásledování Židů za druhé světové války

15. květen 2022

Zestárlá žena vyráží ze svého prázdného domova s klecí se stehlíkem vlakem do Tábora, aby udělala to, co se po ní chce v jednom úředním dopise. Příběh odehrávající se v roce 1942 na jihu Čech napsal Mirek Elpl.

Čte: Dana Černá
Připravili: Erik Gilk, Klára Fleyberková
Napsal: Mirek Elpl
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: v roce 2018

Povídka Legenda z roku dvaačtyřicátého o pronásledování Židů za druhé světové války vyšla poprvé tiskem v Židovské ročence 1956/57. O desítky let později byla zařazena do sborníku s názvem Tobě zahynouti nedám, který tvořily české časopisecké šoa povídky z let 1945 až 1989. V roce 2017 ho vydalo nakladatelství Akropolis.

Rozhlasovou podobu dostala povídka Mirka Elpla v roce 2018. Text načetla Dana Černá.

Teprve, když stařenka naproti vytahovala kapesník a odložila klec se stehlíkem vedle na lavici, pochopila její společnice, proč ta vyděšená žena tak skoupě odpovídá. Žlutá šesticípá hvězda přišitá na jejích šatech ve výši srdce a zakrytá dosud klecí se stehlíkem promluvila za ni jasně a výmluvně. Ta hvězda říkala, ne, nejsem pyšná, paní, bojím se jen, abych neublížila vám. Vždyť vy se mnou ani nesmíte mluvit. A do posledního vagonu jsem si musela sednout, ale jak jsem vám to měla vysvětlit. Lidi prostého srdce nelekal ani v těch zlých dobách odznak ponížených. Ba, našli se tenkrát takoví, kteří veřejně zdravili docela neznámého člověka, zahlédli-li jen na jeho šatech žlutý erb.

Básník a prozaik Mirek Elpl (vlastním jménem Eduard Elpl) se narodil v roce 1905 v Brně. Spisovatelství měl v rodině, jeho otec učitel byl autorem knih pohádek a pověstí. Po vystudování Vysoké školy báňské v Příbrami se stal úředníkem v brněnské záložně. Od roku 1938 pracoval jako dozorce v rosicko-oslavanském revíru.

V listopadu 1944 byl za svoji odbojovou činnost zatčen a vězněn v Kounicových kolejích v Brně a v polském Klettendorfu. Počátkem roku 1945 z vězení uprchl a skrýval se v ivančické nemocnici a v plicním sanatoriu v Jevíčku, což mu zachránilo život.

Čtěte také

Jeho manželka Anna byla židovského původu, nejprve byla nasazena do pracovního tábora v Oslavanech, kde její manžel pracoval jako báňský inženýr, poté v Praze do loupárny slídy na hřiště Hagiboru, nakonec skončila v Terezíně. Válku přežila stejně jako její manžel, její židovští příbuzní nikoliv.

Po skončení války byl Mirek Elpl ředitelem dolu Julius v Zastávce u Brna a plánovačem na ředitelství Rosických uhelných dolů. Zemřel v roce 1960 v Brně.

Za svého pobytu v Příbrami se Elpl zapojil do kruhu kolem socialistického básníka Fráni Kučery. Od roku 1935 byl aktivním členem a funkcionářem Moravského kola spisovatelů, po válce byl předsedou jeho nakladatelského Družstva. Přispíval do řady časopisů a novin.

Za nejznámější díla Mirka Elpla jsou považovány romány Marco Polo o slavném středověkém cestovateli a Důl U veselého rytířstva ze středověké Příbrami.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...