Legenda z roku dvaačtyřicátého. Příběh o pronásledování Židů za druhé světové války
Zestárlá žena vyráží ze svého prázdného domova s klecí se stehlíkem vlakem do Tábora, aby udělala to, co se po ní chce v jednom úředním dopise. Příběh odehrávající se v roce 1942 na jihu Čech napsal Mirek Elpl.
Povídka Legenda z roku dvaačtyřicátého o pronásledování Židů za druhé světové války vyšla poprvé tiskem v Židovské ročence 1956/57. O desítky let později byla zařazena do sborníku s názvem Tobě zahynouti nedám, který tvořily české časopisecké šoa povídky z let 1945 až 1989. V roce 2017 ho vydalo nakladatelství Akropolis.
Rozhlasovou podobu dostala povídka Mirka Elpla v roce 2018. Text načetla Dana Černá.
Teprve, když stařenka naproti vytahovala kapesník a odložila klec se stehlíkem vedle na lavici, pochopila její společnice, proč ta vyděšená žena tak skoupě odpovídá. Žlutá šesticípá hvězda přišitá na jejích šatech ve výši srdce a zakrytá dosud klecí se stehlíkem promluvila za ni jasně a výmluvně. Ta hvězda říkala, ne, nejsem pyšná, paní, bojím se jen, abych neublížila vám. Vždyť vy se mnou ani nesmíte mluvit. A do posledního vagonu jsem si musela sednout, ale jak jsem vám to měla vysvětlit. Lidi prostého srdce nelekal ani v těch zlých dobách odznak ponížených. Ba, našli se tenkrát takoví, kteří veřejně zdravili docela neznámého člověka, zahlédli-li jen na jeho šatech žlutý erb.
Básník a prozaik Mirek Elpl (vlastním jménem Eduard Elpl) se narodil v roce 1905 v Brně. Spisovatelství měl v rodině, jeho otec učitel byl autorem knih pohádek a pověstí. Po vystudování Vysoké školy báňské v Příbrami se stal úředníkem v brněnské záložně. Od roku 1938 pracoval jako dozorce v rosicko-oslavanském revíru.
V listopadu 1944 byl za svoji odbojovou činnost zatčen a vězněn v Kounicových kolejích v Brně a v polském Klettendorfu. Počátkem roku 1945 z vězení uprchl a skrýval se v ivančické nemocnici a v plicním sanatoriu v Jevíčku, což mu zachránilo život.
Čtěte také
Jeho manželka Anna byla židovského původu, nejprve byla nasazena do pracovního tábora v Oslavanech, kde její manžel pracoval jako báňský inženýr, poté v Praze do loupárny slídy na hřiště Hagiboru, nakonec skončila v Terezíně. Válku přežila stejně jako její manžel, její židovští příbuzní nikoliv.
Po skončení války byl Mirek Elpl ředitelem dolu Julius v Zastávce u Brna a plánovačem na ředitelství Rosických uhelných dolů. Zemřel v roce 1960 v Brně.
Za svého pobytu v Příbrami se Elpl zapojil do kruhu kolem socialistického básníka Fráni Kučery. Od roku 1935 byl aktivním členem a funkcionářem Moravského kola spisovatelů, po válce byl předsedou jeho nakladatelského Družstva. Přispíval do řady časopisů a novin.
Za nejznámější díla Mirka Elpla jsou považovány romány Marco Polo o slavném středověkém cestovateli a Důl U veselého rytířstva ze středověké Příbrami.
Související
-
Ivan Kraus: Medová léta. S humorem a nadsázkou o radostném mládí v neradostných 50. letech
Radosti i strasti mládí, trapasy a první lásky. Dospívající kluk se věnuje hlavně sám sobě, sní své sny. Přesto také vidí, co se kolem něj v poválečném Československu děje.
-
Kolaborantům namalovali na záda hákové kříže a vozili je městem, popisuje historik konec války
Do oblasti, kterou dle dohod osvobozovala Rudá armáda, spadal na konci druhé světové války Jindřichův Hradec. K samotnému vstupu osvobozeneckých armád došlo 9. května 1945.
-
Součástí nového památníku romského holocaustu v Letech u Písku budou i části vepřína
Fragmenty vepřína v kontrastu s lesem – takový bude nový památník romského holokaustu v Letech u Písku. Připomínat bude místo, kde stál koncentrační tábor pro celé rodiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...