Ladislav Vodička byl jako zpěvák popřením řady obvyklých příběhů ze světa populární hudby

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Noty, hudba, píseň

Písničky z cizí kapsy tentokrát připomenou Ladislava Vodičku a jeho slavnou píseň Já tu zemi znám. I když jeho,...? Původní předloha Vodičkovy verze pochází z Austrálie. 

Ladislav Vodička byl jako zpěvák popřením řady obvyklých příběhů ze světa populární hudby. Muž s řadou logopedických vad rozhodně nevlétl do obecného povědomí jako perspektivní mladý interpret. Veřejně zpívat začal až ve třiceti letech a od začátku byl jasným typem, u něhož výraz zastínil všemožné zádrhele, včetně těch intonačních.

V jeho prospěch hrál i žánr, v němž se pohyboval. Country hudba onoho klasického, neexperimentálního charakteru nezřídka i ve své domovině, tedy za oceánem, uměla zhodnotit pěvce, jejichž ne zrovna ohromující vokální rozsah vyvažovala barva hlasu a charisma.

Původní předloha Vodičkovy verze nazvané Já tu zemi znám pochází z Austrálie. Píseň I´ve Been Everywhere (aneb Byl jsem všude) napsal v roce 1959 australský country zpěvák Geoff Mack. Úspěch skladby dolehl až do Severní Ameriky, kde z ní už skutečně masový hit udělal kanadský zpěvák Hank Snow, představitel klasické countryové školy.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.