Kvůli suchu je zavřená plavební komora Kořensko u Týna nad Vltavou, může to odradit turisty

21. červenec 2023 16:04

Státní plavební správa kvůli suchu uzavřela plavební komoru Kořensko poblíž Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Na půjčovny lodí to podle Tomáše Polanského, ředitele destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko, může mít fatální dopad.

„Plavební komora je zavřená. Lodě doplují z Českých Budějovic pod plavební komoru, dál se nedostanou. Zezdola z Orlíku doplují bezpečně zhruba někam na Podolsko. Důvodem je sucho. Prostě neprší, muselo by zásadně zapršet. Z Lipna nic neteče, to se také pomalu vyprazdňuje,“ uvedla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

Státní plavební správa upozornila na to, že kvůli hydrologické situaci klesá hladina v přehradě Orlík, v pátek pod kótu 345,6 metru nad mořem. Správa zavřela plavební komoru, protože mezi říčními kilometry 200,40 (Kořensko) a 182,66 (Podolsko) nelze zaručit ponory plavidel 1,3 metru.

To může odradit turisty. „Může to mít dopady takové, že se nebude tolik cestovat mezi Orlíkem a naší částí. Sníží se návštěvnost dopravy po vodě a zejména pro půjčovny lodí to může mít fatální význam, protože se tím sníží zajímavost toho, že cestujete od Budějovic až po Orlík,“ uvedl Tomáš Polanský.

Loni projelo po Vltavě plavebními komorami mezi Českými Budějovicemi a vodní nádrží Kořensko 9851 lodí, které přepravily 43 600 lidí. Výletních lodí na pravidelných linkách tam funguje devět.

Statistiky evidují pouze plavidla v plavebních komorách, reálná čísla jsou podle zástupců turistické oblasti vyšší. Hodně se na řece jezdí i v úsecích mezi komorami – nad Jiráskovým jezem v centru Českých Budějovic, u Týna nad Vltavou nebo v úsecích u Hluboké nad Vltavou.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související