Kvůli kůrovci zmizely stromy z vrcholu Javořice a Studená má horší vodu. Musí pořídit novou technologii do úpravny
Kvalita vody v nádrži Karhov, která je zdrojem pitné vody pro Studenou na Jindřichohradecku, se zhoršila. Jde o důsledek odlesnění vrcholu Javořice po kůrovcové kalamitě. Obec proto bude muset nově na čištění vody používat speciální technologii za více než 60 milionů korun.
Voda z Karhova se čerpá do úpravny ve Studené. Po prvním čistění v nerezové nádrži prochází do keramických filtrů. „Tam jsou mikroštěrbiny, přes které jde voda,“ ukazuje strojník Radek Rod. „Následně jde do filtrů s aktivním uhlí, které odstraní pach. Tím je voda hotová,“ dodává.
Nad vodní nádrží Karhov se tyčí vrchol Javořice. „Kůrovcová kalamita tomu dala zabrat, dneska tam vidíte i malý vysílač,“ popisuje starosta Studené Pavel Škoda.
Čtěte také
Změny ale ovlivnily i kvalitu vody. „Rašelina tady okolo a látky z lesů tečou do nádrže. Pak je problém tu vodu vyčistit, je tam spousta biologického materiálu, řasy a podobně. Současná technologie na úpravně si s tím neporadí,“ říká starosta.
Studená proto musí pořídit novou speciální technologii, která vyjde na více než 60 milionů korun. Podle starosty se ale investice platí. „Jde o vodu, bez té se špatně žije,“ komentuje. Zatím není jisté, zda se náklady promítnou i do ceny vody pro obyvatele.
Obec dostala na novou úpravnu dotaci, původně ale počítala s vyšší částkou. „Pokud postavíte novou úpravnu, dostanete sedmdesát procent, pokud rekonstruujete, dostanete jenom třicet procent. A to je náš případ, ač je to úplně nová technologie, protože zůstává v tom stávajícím domečku,“ vysvětluje starosta. Pomocí nové technologie plánuje Studená začít čistit vodu na podzim.
Související
-
Úprava pitné vody bude náročnější. V povrchových vodách totiž přibývá organických látek
Ve zdrojích pitné vody na jihu Čech přibývá množství přírodních organických látek. Prokázal to výzkum vědců z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.
-
Zájem o vrtání studní klesá. Pro některé lidi je to ale stále jediná možnost, jak získat vodu
Rok od roku mají lidé menší zájem o budování nových studní. Vyplývá to z dat ministerstva zemědělství. Pro některé lidi je ale stále vrt jedinou možností, jak získat vodu.
-
Možná berete antikoncepci a ani o tom nevíte. Zbytkové látky z léků se mohou dostat do pitné vody
Mikropolutanty, tak vědci označují škodliviny, které v malém množství, ale soustavně otravují vody. Jak říká vodní toxikolog Vladimír Žlábek, každá látka může být jedovatá.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Je pozitivní, že prošel lex OZE 3. Má pro nás ale negativní pachuť, říká předseda Solární asociace Fousek
-
Sparta další body v Lize mistrů nepřidala. Na půdě Feyenoordu Rotterdam prohrála 2:4
-
Slovenský parlament schválil ‚bič na lékaře‘, který je má přes výpovědi udržet v práci
-
Plaga: Ministr Bek je tragický. Babiše chci znovu přesvědčit, že se investice do školství vyplatí