"Kůrovec" na Šumavě ustupuje

Podle nejnovějších statistických údajů o postižených stromech se ukazuje, že kůrovcová kalamita v Národním parku Šumava s největší pravděpodobností končí.

Už druhým rokem totiž klesají čísla o počtech kůrovcem napadených a pokácených stromů na území Národního parku Šumava. Podle mluvčího Správy Národního parku Šumava Zdeňka Kantoříka je situace velice příznivá. K 31. červenci byla na území národního parku v jeho prvních zónách asanována přibližně třetina loňského objemu za stejné období. Ve druhých zónách dělníci k uvedenému datu zpracovali o 4O % méně napadeného dřeva.

Pokud nebude docházet k rozsáhlejším větrným polomům, mohlo by být kůrovcové nebezpečí na Šumavě zažehnáno. Uvedl to Předseda Rady Národního parku Šumava František Urban. Polomy totiž, v případě pomalého zpracování, mohou napomoci rozšíření kůrovce. Situace je ale příznivá, neboť tento rok zatím vítr v lesích způsobil minimální škody a vyvracel pouze jednotlivé stromy. Také větší počet chladnějších a deštivých dnů v průběhu tohoto léta prospívá více šumavským lesům než kůrovci.

Spustit audio
autor: čro čb