Krumlovský Kyanid si už zahrál i na festivalu Rock for People

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kyanid
0:00
/
0:00

Feri Ciml je jedenadvacetiletý talent, který se od šesti let věnuje hře na klavír a kytaru. Ve třetím ročníku gymnázia si uvědomil, že tato škola prý není pro něj, že chce dělat v životě pouze a jen hudbu.

A tak se pod vedením legendárního krumlovského kytaristy Oty Votýpky připravil na talentové zkoušky pražské konzervatoře. Tam nyní už třetím rokem studuje moderní zpěv.

Jeho kapela Kyanid v dnešním složení vznikla v roce 2010. Věk jejích členů se tehdy pohyboval v rozmezí 16 až 18 let. Díky vítězství v několika talentových soutěžích se jim brzy podařilo slušně nastartovat kariéru, především účinkováním na velkých festivalech, jako Rock for People, Sázavafest, Basinfirefest, Open Air panenský Týnec a dalších.

Na turné vyrazili s Vypsanou fixou

Mezi jejich rané soutěžní úspěchy patří vítězství v talentovém klání Nadace Vodafone, Talent VPOHO, jež jim přineslo možnost vyrazit na turné s Vypsanou Fixou a Xavierem Baumaxou. Částečně díky tomuto vítězství získali ve stejném roce i druhé místo v anketě Deníku o nejoblíbenější regionální kapelu. Následovalo několik sezón plných koncertů se zajímavými jmény jako Krucipusk, Mandrage, Imodium, UDG a dalšími.

V roce 2011 kluci vydali první CD Růžová, které slavnostně pokřtili doma v Českém Krumlově a dosáhli také na první místo v anketě Deníku. Stali se nejoblíbenější kapelou regionu.

Čtěte také

Další zlom přišel, když Kyanid vyhrál největší českou vyhledávací talentovou soutěž Skutečná liga v kategorii Junior a druhé místo mezi dospělými kapelami. Následovalo další setkání s Vypsanou fixou. Kyanid hostoval na jejich turné ke křtu nové desky Detaily.

V dalších letech kapela zopakovala své kolečko po velkých letních festivalech, odehrála přes 90 koncertů ročně. V roce 2013 vyšlo nové CD, singl a videoklip Blonďatá následován singlem a videoklipem Jak moc bych si přál.