Kronikářka Habří pokračuje v rodinné tradici, pamětní knihu obce převzala po svém otci
Zápisy z historie obce už z 19. století mají v Habří na Českobudějovicku. První pamětní knihu daroval zdejší revírník a o zápisy se staralo několik obyvatel. Současnou kronikářkou je Milena Nohynková
„Původní pamětní knihu daroval obci v roce 1879 správce zdejšího revíru, který tehdy patřil k panství kláštera ve Vyšším Brodě. Místní obyvatelé se sešli a dali si takový závazek, že budou zaznamenávat vždy jenom věrohodnou pravdu. To zapsali a je pod tím 27 podpisů,“ ukazuje starý dokument kronikářka.
Úvodní záznamy byly převzaty z církevní kroniky kláštera, takže se hovoří i o starší historii. „U prvních zápisů není uveden autor, ale asi to byli různí občané. Kronikáři jako takoví tu byli, až když v obci začali působit učitelé, kteří to dostali za úkol,“ říká Milena Nohynková.
Čtěte také
Přesto podle ní zápisy v pamětní knize nejsou vždy kompletní. Systematicky byla kronika vedená až od roku 1986, kdy se jí ujal její otec. „Táta psal až do poloviny roku 2015, kdy už mu bylo 89 let. Pak starosta oslovil mě, jestli bych to nepřevzala. Chvíli jsem přemýšlela, ale protože jsem v prvních podpisech našla i svého pradědečka, řekla jsem si, že bych asi neměla přerušovat rodinnou tradici,“ vypráví.
Sama navíc měla možnost mnohokrát sledovat, jak její otec do kroniky zapisuje. „Viděla jsem také, jak zpracovával informace, jezdil hodně do archivu, navštěvoval knihovnu, byl členem klubu při Jihočeském muzeu. Viděla jsem, kolik to stojí času, tenkrát mě ani nenapadlo, že bych to dělala,“ vypráví.
Od svého otce Milena Nohynková převzala pravidlo, že kronikář jenom sděluje, nikdy nehodnotí situaci ani nevyjadřuje svůj osobní názor. Začala shromažďovat informace, které následně zaznamená do pamětní knihy. Psát bude už do druhého svazku, ve kterém jsou záznamy od roku 2003.
Související
-
Myslím, že smyslem je udržet tradici, proto budu dál psát ručně, říká kronikářka Nových Hradů
V muzeu v Nových Hradech na Českobudějovicku pracuje Jitka Šáchová, která je zároveň místní kronikářkou. Funkci převzala v roce 2018 a zatím má pouze poznámky v počítači.
-
Novodobou kroniku má Kamenná jen pár let. Kronikářku ale mrzí, že už nesmí psát konkrétní historky
Jen málo zápisů z vlastní historie má k dispozici obec Kamenná u Trhových Svinů. Vesnice byla totiž původně německá. Poslední dění se teď snaží zachycovat Marie Poláková.
-
Kroniku obce Hosín píše vyučený elektrikář a zároveň milovník historie a nadšený fotograf
Pátým obecním kronikářem v Hosíně na Českobudějovicku je Zdeněk Tibitanzl. V současné době zapisuje do druhé knihy, která zachycuje události od roku 1989.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.