Kříž majora Codla u Trhových Svinů pořídili příbuzní za peníze z dědictví, které si nechtěli nechat
Před poutním kostelem Nejsvětější Trojice u Trhových Svinů na Českobudějovicku stojí mezi dvěma statnými modříny starý kamenný kříž. Na jeho podstavci čteme krátký nápis: Na památku majora Codla 1866.
Kombinace vojenské hodnosti a letopočtu svádí k nesprávné domněnce, že jde o památku na oběť prusko-rakouské války. Setkáme se s tvrzením, že major Codl padl v bitvě u Hradce Králové nebo v boji u Máslojed.
Tak ani tak. Trhovosvinenský rodák Bernhard Codl se ve skutečnosti tohoto velkého válečného konfliktu nedožil, dokonce se větším válkám úplně vyhnul. Jeho vojenská kariéra začala po porážce Napoleona.
Jako dělostřelecký důstojník sloužil nějakou dobu ve Vídni a Olomouci, ale nejdéle v posádce dolnorakouského Wiener Neustadtu. Tam také 31. května 1865 v poklidu zemřel jako c. k. major ve výslužbě. Rok a týden před zahájením válečného stavu mezi Rakouskem a Pruskem.
Vojenský soud ve Vídni, který vyřizoval Codlovu pozůstalost, vypátral jeho jediné žijící příbuzné v Trhových Svinech. Poslal jim obnos ve výši 147 zlatých 37 krejcarů, který po zesnulém majorovi zůstal.
Týden po doručení peněz zemřel Bernhardův bratr Leopold Codl. Ostatní dědicové si peníze nechat nechtěli, snad aby jim také nepřinesly smůlu. Objednali u kameníka velký kříž s jednoduchým nápisem a letopočtem 1866, kdy byl kříž postaven na známém poutním místě. Vedle něho vysadili původně tři modříny, z nichž dva dosud stojí.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.