Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci je inspirativní místo, kterým kráčela historie

22. březen 2023

Nádherná barokní zahrada, prvorepublikové zahradnictví i otisk minulého režimu. Před dvěma lety se Krafferovy zahrady ujalo trio nadšenců, zahradních architektů, kteří z ní chtějí vytvořit příjemný veřejný prostor. Jednou z nich je Michaela Zudová, která zahradě dává kus svého srdce.

„My jsme skupina tří lidí a prakticky všichni dělají všechno, od samotné práce v zahradě s lopatou či motykou, až po pěstování květin, jejich prodej, propagaci, návštěvu rádia a podobné věci“. Takto stručně charakterizuje trio nadšenců jedna z nich, vystudovaná zahradní architektka Michaela Zudová a dodává: „Rozhodli jsme se Krafferovu zahradu si pronajmout, protože jsme v tom viděli ten potenciál, znali jsme historii toho místa a pokoušíme se tu zahradu znovu vzkřísit.“

Zahradu si trojice před dvěma lety pronajala na dvacet let od města Jindřichův Hradec, které je jejím vlastníkem. V plánu je jí během té doby opravit, zrekonstruovat a pustit do ní veřejnost.

„Krafferova zahrada je takové naše děťátko, do kterého investujeme peníze, které se nám podaří vydělat naší skutečnou architektskou prací a jde nám o to to místo zachránit. V územním plánu města Jindřichův Hradec je doteď uvedené, že to místo by mělo být parkovištěm, ale my jsme ho chtěli zachránit a rozhodli jsme se, že tomu obětujeme těch dvacet let.

A potom? Zahrada není nikdy hotová. Je to velký proces. Tam si člověk nemůže myslet, že jí postaví a bude jí tak mít napořád. Dochází v ní ke změnám nejen během roku, ale i během desetiletí. Rostou dřeviny, odcházejí trvalky, všechno se stále mění. Mělo by to jednou být živé, otevřené místo, které bude finančně soběstačné, bude otevřené veřejnosti, bude tam fungovat pěstování trvalek, květin k řezu, malé zahradnictví a velký prostor pro veřejnost, kde bychom rádi prezentovali to zahradnické řemeslo. 

Michaela Zudová patří mezi milovnice starých míst.

„Já osobně mám strašně ráda staré zahrady, protože ráda objevuji, co je skryté pod povrchem. I v Krafferově zahradě, jak postupně odkrýváme jednotlivé vrstvy zeminy, objevujeme, co bylo předtím, různé kameny, kamenné skulptury, chodby a člověku vyvstávají v hlavě příběhy, co se na tom místě mohlo stát a jak to na tom místě bylo. To mi připadá velmi atraktivní.“

Celý rozhovor o historii, současnosti i ekologii Krafferovy zahrady si poslechněte v online rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.