Kovosvit vykazuje zisk

Přes trvající spory o vlastnictví akcií plní a.s. Kovosvit letošní plán. Generální ředitel Jiří Konůpek dnes ČTK řekl, že za deset měsíců vytvořil Kovosvit hrubý zisk 114 miliónů korun, když plán za celý rok činil 110 miliónů. Firma, která patří k významným výrobcům obráběcích strojů, podle něho letos dosáhne tržeb kolem dvou miliard korun, což bude znamenat nárůst o 400 miliónů korun.

Konůpek potvrdil, že stále platí předběžné opatření, které na jaře vydal soud ve švýcarské Basileji a zablokoval tak případný prodej Kovosvitu. Švýcarská společnost I.F.B., která je majoritním vlastníkem strojírenské firmy, nesmí nakládat s jejími akciemi. Soud v Basileji se podle Konůpka nekonal, protože nebyla podána žaloba.

Kovosvit se v létě 1999 vyčlenil ze skupiny ZPS a za 300 miliónů korun získala podnik I.F.B. Ta jeho akcie koupila od Quonex Group, které propadly jako zástava za závazky ZPS Zlín. Když ZPS zbankrotovaly, zpochybnil jejich konkursní správce Roman Rais tuto transakci a snažil se získat Kovosvit soudní cestou zpět. Později nárok na něj prodal novojičínské firmě Bulana. Ta spor o akcie vedla u Vrchního soudu v Olomouci a poté se obrátila do Švýcarska. Nyní svůj nárok na Kovosvit prodala fyzické osobě.

Řádná valná hromada Kovosvitu, který se počátkem roku potýkal s nedostatkem zdrojů, v červnu schválila zvýšení základního jmění z 806 miliónů korun až na 1,226 miliardy. Kovosvit si udržuje silné postavení na zahraničních trzích, kam loni vyvezl stroje za více než jednu miliardu korun. Letos má export vzrůst až na 1,380 miliardy korun.