Kokršpaněly často trápí močové kameny, postupně se obalují a zvětšují

30. březen 2023

„Vykastrovaná fenka kokršpaněla po močení zůstává v podřepu a nechce jít.“ Tak popsala problém svého psa chovatelka ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata. Podle lékařky Lucie Míkové může jít o zánět močových cest.

Veterinářka v takovém případě doporučuje vyšetření moče nebo sonografické vyšetření. To by ukázalo i případný zdravotní problém v břiše.

Kokršpanělové často mají močové kameny. „Vyndávali jsme jednou z kokra močový kámen velikosti slepičího vejce a další menší,“ vzpomíná na neobvyklou příhodu z veterinární ordinace Lucie Míková.

„Vždy se nejdřív vytvoří základ, který se postupně obaluje a kámen se zvětšuje. U psů se vyskytují spíš menší kamínky, protože mají dlouhou močovou trubici a kameny se v ní snáz zaseknou,“ dodává veterinářka.

Feny mají naopak krátkou močovou trubici, proto drobnější kameny vymočí. Pokud ale zůstanou v močovém měchýři, mohou dorůst až jeho velikosti. Příznakem je neustálé močení po kapkách.

Poslechněte si celou veterinární poradnu pořadu Máme rádi zvířata. Dozvíte se, jak se pozná březost u fen a kdy se můžou poprvé připustit, jaké onemocnění signalizuje krev v moči kastrovaného kocoura nebo zavodnění slepice.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...