Kočka sphynx neustále něco loví, třeba i máselničku, vyprávějí chovatelé
V Mexiku existují velmi staré obrazy s podobou bezsrstých koček. Někteří tvrdí, že jejich chovem se zabývali už staří Aztékové, plemeno sphynx ale oficiálně pochází z Kanady. V Ontariu se černobílé kočce jménem Elizabeth narodilo mezi koťaty jedno nahé, za což mohla genetická mutace.
Tyto kočky s velkýma ušima a očima jsou zvláštní nejen svým zjevem. To potvrzují manželé Kutišovi z Českých Budějovic, kteří mají jednu kočku sphynx doma.
„Dělá si, co chce, a moc dobře si nás ochočila, vychovala si nás,“ říká s úsměvem o své půldruhého roku staré kočce Jodi Magda Kutišová.
„Má opravdu zvláštní choutky,“ pokračuje v charakteristice. „Přitom má od mala velmi zdravou a vyváženou stravu – speciální granule, protože má problémy s trávením. Přesto se snaží ulovit, co se dá sníst. Takže si shodila máselničku, vyjídá zbytky ze dřezu.“
Když má člověk jídlo na stole, není dobré se k této kočce obracet zády. V sekundě totiž může o pokrm přijít. „Já jsem se například minulý týden velmi radoval, že mi neolízala můj chleba. Bylo to ale jen díky tomu, že se nejdřív pustila do kaše mého syna,“ směje se Jaroslav Kutiš.
Mezi oblíbené činnosti kočky Jodi patří odpočinek, relaxace a spí na klíně svého páníčka. Nesnáší ale, když čte Jaroslav Kutiš noviny. Sphynx podle něj potřebují svoje lidi, bez nich teskní. Naopak odmítají koupání. Až po několika měsících vytrvalého úsilí svých chovatelů se ho Jodi naučila snášet.
Vyprávění o příhodách, které se svou bezsrstou kočkou zažívají manželé Kutišovi, si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata. Dále pořad přináší informace o tom, co může způsobit kulhání u prasat, a také povídání o rčení souvisejícím s ropuchou.
Související
-
Kočka bengálská si hraje na tygra a vypadá jako leopard
Kočky bengálské zaujmou na první pohled svým vzhledem. Zajímavá kresba jejich krátké srsti naznačuje, že mají něco společného s divokými šelmami. A je tomu skutečně tak.
-
Chcete létajícího mazlíčka se sametovým kožíškem? Pořiďte si vakoveverku. Chov je ale náročný
Vakoveverky létavé jsou stromoví vačnatci pocházející z Austrálie. V Čechách nepatří k často chovaným zvířatům. Jejich chov totiž vyžaduje nejenom znalosti, ale hlavně čas.
-
Asi 300 štírů má doma student Lukáš Libert
Přežijí radioaktivitu, která by usmrtila člověka, bez potravy vydrží rok a jsou odolní vůči vysokým teplotám a zmrazení. Štíři obývají naši planetu už 400 milionů let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.