Knihy, výstavy a přednášky o Šumavě nabídne festival Šumava Litera

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Knižní festival Šumava Litera ve Vimperku

Beletrii i poezii, přednášky, výstavy a diskuze nabízí festival Šumava Litera, který začíná 18. listopadu ve Vimperku. Všechna díla i události mají společné téma – Šumavu a šumavské autory.

„Každý rok máme nějaké téma, letos je to hlubocká větev Schwarzenbergů. Hlavním hostem bude vnuk posledního vévody hlubockého. Chystáme třeba i výstavu v městské knihovně ve Vimperku o významných osobnostech Šumavy a Bavorského lesa,“ říká historik Ladislav Čepička z týmu organizátorů.

Pořadatelé letos rozšířili festival za hranice kraje a připravili program ve městech od Horní Plané po Plzeň. „Rozšíření vzniklo s myšlenkou, že Šumava není jenom Vimperk. Proto bude program v Plzni, Kašperských horách, Sušici, Čkyni, Horní Plané,“ uvádí Tomáš Jiřička, ředitel vimperského městského kulturního střediska.

Hlavním dnem festivalu je sobota 23. listopadu. „Ve velkém sále hotelu ve Vimperku bude velký veletrh knih o Šumavě a zároveň setkání nakladatelů, knihkupců, čtenářů. Na programu je série přednášek o Šumavě a Schwarzenberzích, křest tří překladů německých knih a následuje galavečer s vyhlášením cen,“ zve Ladislav Čepička.

Cenu uděluje porota ve třech kategoriích – beletrie a poezie, výtvarné knihy a populárně naučné knihy. „Mohlo by se zdát, že se hodnotí obsah knihy, jak je napsaná, jakou si dal autor práci s její přípravou, ale opak je pravdou. Náplň knihy je hodnocená až na druhém nebo třetím místě, první je vždycky dojem, který z knihy máme,“ vysvětluje předseda poroty Jan Cempírek.

Dojem podle něj vytváří grafika knihy, obálka, vazba, tisk, vůně, edice a tak dále. „Je toho hodně a k tomu obsahu se paradoxně dostaneme až později. Zkrátka, když má knížka na první pohled kvalitní obálku, tisk, vazbu, tak vidíte, že někdo si s tím dal takovou práci, protože důvěřuje tomu obsahu, a to pak podprahově působí i na nás jako členy poroty,“ dodává.

Spustit audio
autor: Ondřej Hanousek

Odebírat podcast

Související