Knihám se v době pandemie daří, i když mají ztížené podmínky, říká majitelka nakladatelství Baobab

19. duben 2021

Tereza Horváthová je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou nakladatelství s knihkupectvím a galerií Baobab v Táboře. Patří tak mezi lidi, do jejichž podnikání zasáhla pandemie koronaviru. Situace podle ní však není tak špatná, jak se čekalo.

„Každá součást toho malého českého knižního světa má trochu jiné problémy. My máme malé nakladatelství ilustrovaných knih pro děti a rozhodně nemůžu říct, že je to katastrofa. Myslím si, že situace je zajímavá a rozhodně se nepotvrdily ty veliké obavy. Knihám se daří, i když mají ztížené podmínky,“ říká.

Malí nakladatelé mají specifickou síť knihkupectví a distributorů. „Hrozně jsme se báli, že když se zavřou knihkupectví, nebude jak prodávat knihy. Ukázalo se ale, že knihkupci okamžitě začali něco podnikat. My jsme na začátku pandemie loni na jaře ani neměli svůj web, ale vybudovali jsme ho a totéž udělali knihkupci,“ popisuje Tereza Horváthová.

Čtěte také

Majitelé nakladatelství Baobab se nové situaci přizpůsobili nejen tím, že nabízeli zboží daleko víc přes internet, ale měli také vždy otevřené okýnko a prodávali knihy i osobně. „Museli jsme se daleko víc snažit, aby nás bylo vidět. Hodně jsme pracovali na sociálních sítích. Myslím, že lidé, kteří mají malé obchody, kolem sebe úplně přirozeně začali budovat takovou síť pro lidi,“ dodává Tereza Horváthová.

Nakladatelství dodrželo i ediční plán. „My ho máme vždy striktně daný, ale pak máme i nějaké drobnosti, které se nám do něj vsunou, něco malého, co nás oslní. To zůstalo. Loni to byla třeba kniha Jakuba Plachého Sledujete slona, to je taková malinká knížka do dětských rukou, je v ní neuvěřitelný humor spojený s moudrostí,“ dodává Tereza Horváthová.

Celý rozhovor s Terezou Horváthovou si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Spustit audio

Související