Kniha přináší recepty na jídla, která harmonizují všechny orgány v těle

6. leden 2020

Ivana Stenzlová napsala knihu s názvem Šance pro ženu 40+. „Je o nás ženách a našem těle, jak jsme hormonálně nastavené, co s námi dělají hormony, jak to ustát, abychom si střední věk užily daleko lépe a hlavně si rozuměly,“ vysvětluje.

Ivana Stenzlová vystudovala mikrobiologii a ve své knize propojuje západní a východní medicínu. „Pořád všechno stavím na vědě, je pro mě důležitá, ale do života mi přišla i tradiční čínská medicína. Rovnováha mezi těmito dvěma naukami je zajímavá. Když to spojíte dohromady, je z toho nádherný celek, ze kterého můžete neuvěřitelně čerpat,“ říká.

„Lidé si myslí, že tradiční čínská medicína s námi nemá nic společného, ale ona vychází ze zákonů přírody, které jsou všude stejné. Je o přírodě, biorytmech, sounáležitosti s přírodou a je prověřena čtyřtisíciletou tradicí,“ dodává.

Ve své knize přináší kromě teoretické části praktickou část s recepty podle pěti elementů. „Pětielementová kuchyně neřeší živiny, ale rozděluje potraviny na dvě skupiny podle vlastností na termický a chuťový účinek. A právě přes ty chutě dokáže vybalancovat jídlo tak, aby bylo harmonizační,“ popisuje Ivana Stenzlová.

V lidském těle je pět orgánových okruhů a každý podle ní můžeme harmonizovat určitou chutí. „Jestliže do pokrmu dostaneme těch pět chutí, dokážeme vařit s neuvěřitelným harmonizačním účinkem. Tělo posouváme k rovnováze, pokrm nám dělá dobře, dobře se tráví, a to je celé umění. Když se to někdo naučí, tak je jedno, jaký vyznává jídelníček, těch pět chutí může převést do jakéhokoli stravovacího směru,“ připomíná.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.