Klasické venkovské práce si vyzkoušely děti ve mlýně v Hoslovicích

19. červen 2017
Dojení na maketě kozy

Den řemesel si o víkendu užily v hoslovickém mlýně na Strakonicku stovky lidí. Dozvěděly se, jak se naklepává kosa na sečení, viděly, jak se vrtí máslo, a mohly si vyzkoušet dojení kozy nebo práci na tkalcovském stavu.

Dětem u tkalcovského stavu pomáhala Ivana Jiřičková. „Můžou si tady zkoušet tkát na stavu. Máme tady navlečené příze na jehle a provlékají je vlastně osnovou,“ popsala.

Ze Strakonic přijel do Hoslovic Matěj Němec. „Už jsem si vyzkoušel příst a s dědou jsme sekali trávu. S kosou mi to moc nešlo, je mi moc velká, takže občas se zabodla i do země,“ vyprávěl.

Návštěvnice z Ukrajiny udivila maketa kozy. „Já myslím, že koza má jen dva struky, ale tady jsou čtyři. Všimla si toho i dcera, která kozu snad ani v životě neviděla. My jsme kozy měli, když jsem byla mladá. Nevím, proč tu udělali čtyři struky k dojení,“ řekla Antonina Feday.

„To je prostě koza hoslovická, to je speciální druh, který jinde nenajdete,“ vysvětlila u trenažéru na dojení koz ředitelka Muzea středního Pootaví ve Strakonicích Ivana Říhová.

Milan Kos při výkladu o uchycení kosy
Harmonikář Miroslav Němec ze Zálesí