Když jablka padala z jabloní, objevil Isaac Newton gravitační zákon. Popsal i setrvačnost a akci a reakci
„Tisíc jablek spadlo na nos Zeměkoule, jenom Newton uměl těžit ze své boule,“ cituje verš Vítězslava Nezvala astronomka Jana Tichá. Na začátku letošního roku totiž uplynulo 380 let od narození Isaaca Newtona, jedné z největších ikon vědy v celé historii naší civilizace.
Isaac Newton byl fyzik, mechanik, astronom, matematik, ale také alchymista a teolog. „My ho známe především jako zakladatele klasické fyziky a klasické mechaniky, člověka, na kterém vlastně stojí celý rozvoj techniky, počínaje stoletím páry, prvními manufakturami, železnicemi a tak dále,“ říká Jana Tichá.
Newton definoval gravitační zákon a tři základní zákony klasické mechaniky – zákon setrvačnosti, zákon síly a zákon akce a reakce. „Ten obrat klasická mechanika, klasická fyzika používáme proto, že se to týká takové té normální fyziky, která je obsažitelná lidskými smysly – vlak jede kolejích, auto jede po silnici, něco padá odněkud seshora,“ dodává Jana Tichá.
Legenda o tom, že Isaac Newton objevil gravitační zákon díky tomu, že mu spadlo jablko na hlavu, podle ní nejspíš doslovně pravdivá není. „V době, kdy byl mor, musel Newton odejít z univerzity a vrátil se do rodného kraje. Sám popsal, že viděl na podzim padat jablka z jabloní a začal přemýšlet, proč vlastně všechna padají přímo k zemi. Začal si klást vědecké otázky, proč to tak funguje a jak to, že to tak funguje vždycky. Z toho odvodil gravitační zákon,“ vypráví astronomka.
Související
-
Galileo jako první člověk spatřil měsíce planety Jupiter. Stačil mu k tomu primitivní dalekohled
Tři objekty, které Galileo Galilei zkoumal počátkem 17. století prvním dalekohledem, můžete vidět na obloze v měsíci září. Není k tomu ani potřeba složitá technika.
-
Planety Venuše a Saturn a tenký srpek Měsíce těsně vedle sebe uvidíte na lednové obloze
V lednu jsou dlouhé noci, a tak se nabízí ideální příležitost pro pozorování vesmírných těles. Začít můžeme podle astronomky Jany Tiché tím nejviditelnějším, tedy Měsícem.
-
Začal rok 2023. Židé ale mají už rok 5783, muslimové naopak teprve rok 1444
Začal rok 2023, je nepřestupný a má 365 dní. To je zdánlivě banální informace, kterou zná každý. Kdybychom ale žili někde jinde, mohli bychom mít rok úplně jiný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.