Kdybyste si v době Petra Voka objednali pivní desítku, museli byste vypít asi 650 litrů
Rožmberská hrobka, příběh hledání. To je název knihy, která se brzy objeví na pultech knihkupectví, ale je to také skutečný příběh o objevování tajemství rodu Rožmberků. Už podruhé se k tématu vrátíme v magazínu Vltavín, ale tentokrát přidáme i humornější část rožmberské historie.
K rozhovoru s geofyzikem Jiřím Šindelářem, který rožmberskou hrobku objevoval dlouhých třináct let, připojil autor pořadu Zdeněk Zajíček i jedno archivní vyprávění. To natočil před takřka čtvrtstoletím tehdejší redaktor českobudějovického rozhlasového studia Jaroslav Klíma s archivářem a historikem Alešem Stejskalem.
V archivní nahrávce se mluví například o tom, co se jedlo a pilo na svatbě Petra Voka s Kateřinou z Ludanic. „Mohli bychom si vybrat z bohaté škály, ale já bych vás pozval na pivo,“ říká historik Aleš Stejskal.
V té době si podle něj mohli hosté vybrat mezi černým a světlým pivem, ale určitě by nezvládli desítku, jak říkáme dnes. „Pivní desítka znamenala tehdy něco jiného, byla to takzvaná metrologická jednotka, to znamená určitá míra, na kterou se pivo počítalo. Jedna desítka odpovídala deseti vědrům, převedeno na dnešní míry to bylo asi 650 litrů,“ usmívá se Aleš Stejskal.
Celý magazín Vltavín o rožmberské historii a hledání hrobky slavného rodu si poslechněte online.
Související
-
Když podzimní slunce svítí do kostela ve Vyšším Brodě, ukazuje místo, kde se skrývá hrobka Rožmberků
Třináct let se archeologové a geofyzikové vraceli do klášterního kostela ve Vyšším Brodě, kde bádali, ale také postupně psali unikátní příběh o hledání rožmberské hrobky.
-
Základ třeboňského archivu položil Petr Vok, když se přestěhoval z Krumlova do Třeboně
Premiéra tohoto Vltavínu připadla na 23. května, tedy den výročí pražské defenestrace z roku 1618. Ta zahájila české stavovské povstání, a tím i třicetiletou válku.
-
Vzácnou černou perlu prý vlastnil Rudolf II. Její cena se nedala vyjádřit v penězích
Ve Vltavínu připomeneme, co dělají myslivci v říjnu a jaké jsou nejstarší rybníky na jihu Čech. Také projdeme místa, kde se obchodovalo s perlami. A nejenom obchodovalo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.