Kauza Temelín

6. srpen 2001

Reaktor prvního bloku temelínské elektrárny by mohl být znovu spuštěn tento týden. Technici dokončili opravu turbíny prvního bloku elektrárny a vyzkoušeli těsnost primárního okruhu. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Podle nejnovějších informací by štěpnou reakci v prvním bloku Jaderné elektrárny Temelín mohli její pracovníci obnovit ve čtvrtek.

V souvislosti s předešlým sdělením je zajímavé sledovat chování rakouské vlády. Ta se cítí vyzněním zprávy expertů Evropské unie k jihočeské jaderné elektrárně Temelín posílena ve svých pozicích a hodlá proto zesílit tlak vůči Praze. Prohlásil to koordinátor rakouského ministerstva zahraničí pro rozšíření EU Martin Sajdik. Jak tvrdí, ve sporu o Temelín lze čekat horký podzim. Podle Sajdikových slov musí Česko Temelín buď bezpečnostně vylepšit, nebo odstavit.

Dolnorakouským sociálním demokratům se nelíbí zpráva komise pro posouzení vlivů jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí. Protijaderný aktivista Günter Leichtfried označil tuto 150 stránkovou zprávu za urážku Rakouska a za důkaz, že česká vláda nemá zájem na objektivní diskusi, natož na objektivním posouzení všech argumentů pro i proti spuštění elektrárny. Podle člena komise pro posouzení vlivu jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí dr. Jiřího Hanzlíčka zahraniční veřejnost jen opakuje to, co slyší ve vlastních médiích.

Sdružení Jihočeští taťkové zaslalo otevřený dopis Hornorakouskému hejtmanovi Josefu Pühringerovi. V dopise zvou hejtmana, aby se účastnil zítřejší tiskové konference o Temelínu. V otevřeném dopise mimo jiné zdůrazňují, že Pühringerův odmítavý postoj k Temelínu je ve stále větším rozporu s poznatky odborníků a názory mezinárodních institucí.

autor: čro čb
Spustit audio