Karel Václav Rais: Pes. Smutný příběh o synovi, který se po letech vrací domů, čte Ilja Prachař

4. červenec 2021

Prvorozený syn po letech přijíždí na návštěvu do rodného domu, ale jediný, kdo z toho má radost, je zřejmě starý pes Ořech. To je zápletka povídky Pes, kterou napsal Karel Václav Rais.

Pes
Napsal: Karel Václav Rais
Čte: Ilja Prachař
Připravila: Dagmar Hubená
Režie: Oldřich Hoblík
Natočeno: v Praze v roce 1971.

Příběh z východočeského venkova na přelomu 19. a 20. století poprvé vyšel v roce 1893 v povídkové knize Rodiče a děti. Pro rozhlas povídku Pes načetl Ilja Prachař.

Karel Václav Rais se narodil roku 1859 v malém městečku Bělohrad (dnes Lázně Bělohrad) ve východních Čechách. Do rodného kraje, tedy na podkrkonošský venkov, také situoval řadu svých příběhů.

Po absolvování učitelského ústavu v Jičíně odešel na první dvě štace na Vysočinu – nejdříve do Trhové Kamenice a poté do Hlinska. A právě tam napsal svoji první prózu Z vlasařských pamětí. Jan Neruda mu ji otiskl v Národních listech a nechal se slyšet: „Volíte dobře velmi a píšete rovněž dobře.“

V Hlinsku napsal Rais ještě několik prvních povídek. Většina jeho děl pak vznikla v Praze, kam se roku 1887 přestěhoval, nebo v jeho rodném kraji, kam jezdíval pravidelně na letní prázdniny. Zemřel 8. července 1926.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?