Kameny zmizelých připomenou v Písku židovské oběti holokaustu
Písek bude mít svoje kameny zmizelých. Připomenou tragický osud židovských obyvatel, kteří zemřeli za druhé světové války v koncentračních táborech. Město se tak připojí k projektu Guntera Demniga.
Německý umělec položil první Stolperstein před 27 lety v Kolíně nad Rýnem, myšlenka se rozšířila do celé Evropy. V České republice jsou v současnosti už stovky kamenů, o které by se, v doslovném překladu, mělo zakopnout.
V Písku se má objevit deset kamenů. „Jména jsme vybírali na základě evidence židovských obyvatel. Na začátku stál seznam obětí, který jsem si vypsal v židovském muzeu v Praze, a zásadní informace jsme potom získali v oblastním archivu,“ říká učitel Střední zemědělské školy v Písku Martin Chovanec.
K projektu se připojilo několik studentů, mezi nimi Filip Kolařík. „Myslím, že není vůbec špatné připomínat si určité části dějin, a rád jsem si rozšířil obzory ohledně tohoto tématu,“ komentuje.
„Mě to zaujalo z toho důvodu, že taková práce s materiály je pro mě něco úplně nového,“ dodává studentka Kristýna Černá. Její spolužačka Michaela Sitterová zase ocenila, že se dozvěděla něco o osudech židovských obyvatel.
Na kamenech zmizelých se kromě jména a příjmení uvádí datum narození, ve zkratce informace o zatčení nebo deportaci a datum úmrtí.
V chodníku v Jindřichově Hradci se objevily čtyři Kameny zmizelých

Dlažební kostky s mosazeným štítkem, na kterém je vyražené jméno, datum narození a někdy i datum úmrtí, připomínají ve městech po celé Evropě osudy Židů za druhé světové války.
Dva kameny budou patřit Emilu a Gabriele Fröhlichovým, kteří bydleli v Jungmannově ulici. „Emil Fröhlich přišel do Písku v roce 1904 a pracoval zde jako obvodní lékař. Jeho první žena spáchala sebevraždu a s druhou ženou potom bydlel na tomto místě. Oba odjeli 26. listopadu 1942 do Terezína jako většina píseckých Židů a poté jejich cesta skončila v roce 1943 v Osvětimi,“ připomíná Filip Kolařík.
Studenti společně s Martinem Chovancem místa pro kameny zmizelých pečlivě vybírali. „Jedno z kritérií bylo, aby místo bydliště, kde ti lidé před válkou žili, nebylo na kraji města. Jedná se o místa v centru a blízkém okolí. Dalším kritériem byla sociální situace, respektive postavení v židovské obci v Písku,“ přibližuje učitel.
Lidé, které projekt kameny zmizelých zaujal, se mohou zapojit přispěním do veřejné sbírky. Vyhlásila ji Střední zemědělská škola v Písku, podrobnější informace uvádí na svých webových stránkách.
Související
-
Nacisté odvlekli z Budějovic přes 900 židů, vrátilo se jich 28. Po komunitě dnes zůstal jen hřbitov
27. ledna si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Právě 27. ledna 1945 byl osvobozen nacistický koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau.
-
Při odchodu do transportu líbali prahy domů. Židy ze Suchdola připomíná nový památník
Deportace Židů se v roce 1942 nevyhnuly ani Suchdolu nad Lužnicí. Po více než 75 letech to připomíná nový památník. Autora inspirovalo i vyprávění pamětníků.
-
Žulové bloky s lípou uprostřed připomínají židovské obyvatele...
V pondělí 22. května 2017 uplyne 75 let od transportu jindřichohradeckých Židů do Terezína. Na Zákosteleckém náměstí v Jindřichově Hradci to nyní připomíná památník.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výborný: Zákaz dovozu zvířat se rozšíří pro Dolní Rakousko a Burgenland. Posílí se dezinfekce vozidel
-
Při potopení ponorky u egyptské Hurghady zemřelo šest turistů. Další jsou zranění
-
ONLINE: Nenastal čas rušit protiruské sankce, řekl Starmer. Moskvě podle Zelenského nejde o mír
-
Vejce v Česku dál zdražují. Někteří chovatelé se připravují na zákaz klecových chovů