Kamenný kruh druidů na Svaté Kateřině na Vysočině vybízí k relaxaci. Je sestaven z 33 menhirů

7. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Specifikem kateřinského kruhu je středový naplocho položený kámen

Uprostřed přírody, nedaleko obce Počátky na Vysočině, je místo, které je známé čistými prameny studánek svaté Kateřiny, Vojtěcha, Markéty a Ludmily, jejichž vodou se lidé léčili zřejmě už v 15. století. A lázně tam stály už ve století 16. Voda tam ze země vyvěrá dodnes a na louce nad lázeňským resortem vyrostl v roce 2014 kamenný kruh druidů.

„Vznikl zde vlastně největší kromlech v České republice,“ říká manažerka resortu Sylva Brouková. Jde v podstatě o novodobou repliku megalitické stavby. Jejím autorem je psychotronik Pavel Kozák. Kruh tvoří třicet tři kamenů. „Byly přivezeny z okolních lesů. Některé pan Kozák takzvaně aktivoval," vysvětluje průvodkyně. Specifikem kateřinského kruhu je středový naplocho položený kámen. Autor se inspiroval například irským kamenným kruhem Kenmare.

Specifikem kateřinského kruhu je středový naplocho položený kámen

Na louce pod kamenným kruhem je umístěna informační tabule. Je dobré se u ní zastavit a přečíst si nejen informace, ale i pokyny ke vstupu do kruhu. „Je to tak, že se vstupuje branou od západu,“ říká Sylva Brouková s tím, že návštěvník by vně kruhu měl zanechat veškerou elektroniku včetně mobilního telefonu, ale třeba i zavazadla.

„Když zavřete oči a budete se snažit v kruhu chodit, tak vás to postupně bude přitahovat doprostřed, až nakonec narazíte do středového kamene,“ popisuje i své zážitky průvodkyně. Někteří lidé jsou na podobná místa citliví, jiní ne. Každopádně je jistě příjemné se na chvilku oprostit od myšlenek na práci a povinnosti. 

Jedna z vyhlášených studánek. Vodu si z ní můžete načepovat

Louka s kruhem druidů je zajímavá i tím, že právě tudy vede rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Nedaleko odtud pramení řeka Jihlava a v neposlední řadě jsou tu vyhlášené studánky svaté Kateřiny, Ludmily, Markéty a Vojtěcha. Dva poslední prameny byly po letech znovu vyvedené na povrch. Vodu si z nich můžete načepovat díky solárnímu panelu.

Celý areál je pro veřejnost volně přístupný. Kvůli klidu hostů je do něj ale zakázáno vjíždět auty.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.