Kam až se můžete dostat, když jen hledáte brýle

20. září 2017
brýle

Prosím tě, vyndej z lednice ten bílý jogurt a dej ho do salátu. Je už připravený na stole k večeři. Vážím si důvěry, se kterou mne žena pověřila důležitým úkolem při přípravě stravy. Ještě se podívám na expiraci jogurtu, aby nebyl prošlý. Sakra taková malá písmenka a číslice. Kde mám brýle?

0:00
/
0:00

V kuchyni nejsou, u televize také ne. Asi jsem je nechal v garáži, kde jsem luštil nějaký návod. Klíč od garáže je u domovních dveří ve skříňce na klíče. Dbám na to, abych je uklidil vždy na správný háček. Předejde se tím mnohým nedorozuměním a zmatkům. Na příslušném háčku ale visí klíček od boudy na zahradní nářadí.

Už si vzpomínám, chtěl jsem dolít benzín do sekačky a uklidit ji. Udělám to raději hned. Vezmu klíček a jdu přes celou zahradu k boudě, kde pod okapem stojí sud na dešťovou vodu a o něj je opřený rýč. Včera jsem přesazoval rybíz. Jak se mu asi daří?

Rybíz vypadá dobře, jen se mu kmínek ohnul větrem. Měl bych k němu zatlouci do země kolík, ke kterému bych ho uvázal. Ten mám připravený za garáží.

Má už seříznutou špičku, aby do pokropené země pěkně zajel. Stačí pár klepnutí paličkou a drží nádherně v zemi. Pěkně kolmo a těsně u rybízu, přesně tak, jak to má být. Ještě přivázat kmínek provázkem ve dvou výškách a je hotovo.

Provázky mám nastřihané v kuchyni v šuplíku. Obejdu tedy dům a vejdu do kuchyně. V prostředním šupleti hledám provázek. Od stolu na mne zírá žena a nevěřícně kroutí hlavou. „Ty jsi úplnej cvok. Já tě pošlu pro jogurt a ty přivazuješ rybíz ke klacku!

Rozpačitě se drbu na hlavě a prsty jasně nahmatají brýle na čele. Jen vzdychnu a nějak se mi ani nechce nic vysvětlovat.


JIŘÍ KLÍMA
Dlouhá léta pracuje jako lékař na Dětském oddělení českobudějovické nemocnice. Mimo to také externě přednáší na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Je vášnivým sportovcem. Běhá, plave, jezdí na kole, někdy i všechno dohromady - je triatlonistou. Žije ve Zlivi.

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.

  • Publicistika