K jihočeským pískovnám míří v horkých dnech stovky lidí. Ne všude je ale koupání povolené
Skočit po parném dni do řeky, nebo se svlažit v rybníku a pak se opalovat na jeho hrázi. To je letní pohoda. Na jihu Čech míří stovky lidí za osvěžením také k jezerům, která vznikla po těžbě písku.
Mezi návštěvníky Velké tušťské pískovny u Suchdola nad Lužnicí na Jindřichohradecku převažují rodiny s dětmi. S rodinou sem přijel i Marcel Jelínek z Přeštic na Plzeňsku. „Za dvě hodiny jsme tady v jižních Čechách a nepotřebujeme k moři. Písek, čistá voda, pohodička. Jezdíme sem každý rok. Třeba loni jsme byli v Egyptě a pak jsme si jeli ještě odpočinout sem,“ vypráví.
Právě ve Velké a Malé tušťské pískovně se lze na rozdíl od řady jiných jezer v okolí legálně koupat. „Jsou to dvě lokální pískovny, na kterých neprobíhá aktivně dlouhodobě těžba, tím pádem jsou využívané k rekreaci. Obě pláže jsou navštěvované převážně rodinami s dětmi, je to tu poklidnější, člověk si odpočine,“ popisuje Martin Mrkos, který provozuje čajovnu a půjčovnu paddleboardů.
V blízkosti Suchdola nad Lužnicí se ale zároveň nachází řada jezer, kde se stále těží písek. V nich podle mluvčí společnosti Českomoravský štěrk Kláry Šestákové platí přísný zákaz koupání. „O zákazu vstupu do těchto oblastí informují veřejnost v terénu dobře viditelné cedule. Důvodem zákazu je bezpečnost. Lidé koupáním v aktivních těžebních oblastech riskují své zdraví a životy,“ připomíná.
Za porušení zákazu vstupu a koupání v pískovnách hrozí pokuta až do výše 15 tisíc korun.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Alarmující výsledky.‘ Výzkum odhaluje zkušenosti poslankyň s různými formami násilí
-
Hokejisté Brna ovládli sedmé finále s Pardubicemi. Kometa slaví rekordní 14. extraligový titul
-
‚Ukrajina, Litva, Polsko... Bůhví.‘ Rusko v létě ‚cosi‘ chystá v Bělorusku, varuje Zelenskyj
-
‚Slyšel jsem pět až šest výstřelů.‘ Palba ve švédské Uppsale si vyžádala tři oběti