Jižní strana náměstí v Táboře se dočasně stane pěší zónou. Na parkovacích místech budou lehátka

11. červenec 2024 11:31

Město Tábor omezí na zkoušku dopravu v historickém centru. Opatření začne platit v pátek 12. července a potrvá zhruba dva měsíce do zářijových slavností Táborská setkání. Cílem je zklidnit provoz na Žižkově náměstí, řidiči teď nebudou smět projíždět po jeho jižní straně.

Současná dopravní situace v centru Tábora je podle mluvčího města Luboše Dvořáka problematická. „Aut prostě přibylo a zejména v pátek a sobotu se skutečně na náměstí a kolem náměstí parkuje na divoko, na černo. Je to velmi nepříjemné a my se domníváme, že moderní města by měla auta v historickém centru lehce omezovat. Chceme také přimět řidiče, aby přemýšleli o tom, zda potřebují vjet autem až na Žižkovo náměstí,“ říká.

Základní opatření platné od 12. července spočívá v tom, že auta nebudou smět projíždět po takzvané jižní hraně Žižkova náměstí, kde je nejvíce restaurací. Bude tu také zákaz parkování.

„Ubyde 18 parkovacích míst. Na obě strany, kudy se tam vjíždí, dáme přenosné květníky a ta plocha mezi tím nezůstane prázdná. Tam budou lehátka, slunečníky, židle a stolečky. Chceme, aby tam vznikla taková pěkná pěší odpočinková zóna pro návštěvníky, ale samozřejmě i pro rezidenty starého města,“ vysvětluje Luboš Dvořák.

Radnice podle něj usiluje o to, aby se lidé v centru cítili bezpečněji. „To uskakování před auty je někdy velmi nepříjemné, takže pokud vstoupíte do tohoto prostoru a budete vlastně chráněni, žádná auta vás nebudou ohrožovat, můžete se v klidu posadit, dát si nápoj či jídlo. Ten prostor má potenciál pro lidská setkávání. My si myslíme, že je to velmi odvážný krok, a doufáme, že se bude většinové veřejnosti líbit,“ popisuje.

Město vydalo letáček, v němž odkazujeme až na sedm záchytných parkovišť. „Ano, je to v nějaké docházkové vzdálenosti a my víme, že v dnešní době jsou lidé líní udělat nějaký krok navíc, ale pojďme zkusit parkovat o kus dál a na historické Žižkovo náměstí dojít pěšky, nebo dojet městskou hromadnou dopravou autobusy číslo 60 a 61,“ komentuje Luboš Dvořák.

„Samozřejmě víme, že části veřejnosti se tento krok nelíbí. Lidé nám například vyčítají, že na Žižkově náměstí jsou úřady, ale máme parkovací dům pod Střelnicí vzdálený asi dvě až tři minuty chůze. Nebo bych například nechal automobil na Tržním náměstí, případně u plaveckého bazénu, i tato lokalita se nabízí, odtud je to do centra pět až sedm minut,“ dodává.

Táborem už se podle něj šíří nepravdivá informace, že se jedná o trvalý zásah do Žižkova náměstí. „Bude to skutečně jenom dočasně na zkoušku, je to jakýsi test. Zároveň jsme zřídili emailovou adresu namesti@mutabor.cz, kam můžou lidé psát svoje názory, postřehy. Už je dostáváme a řekl bych, že jsou tak padesát na padesát, někteří lidé nám fandí, jiní nám to zase vyčítají,“ připomíná.

Po skončení platnosti opatření město jeho dopad vyhodnotí. „Zamyslíme se nad tím, jak celá situace vypadala, a podle toho se rozhodneme, zda ještě někdy k takovému opatření přistoupíme. Momentálně to není trvalé, budeme vše vyhodnocovat. Ve vedení města se na to těšíme, protože si myslíme, že Tábor by přes léto mohl být velmi příjemným místem,“ uzavírá Luboš Dvořák.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související