Jiří Grossmann přesně trefil slogan ve skladbě Podzim podzim přichází

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Noty, hudba, píseň

Úvodní slova refrénu Podzim podzim přichází, nadělá mi nesnází už dávno zlidověla. Ale původní nahrávka s podzimem nemá vůbec nic společného. 

Každý textař, a je jedno, jestli písničkový, nebo třeba reklamní, vám řekne, že základem všeho je slogan. Tedy trefný, úderný a dobře zapamatovatelný kus textu, co se nedá vyhnat z hlavy a svým způsobem dovede prodat to ostatní, co přijde po něm.

Jiří Grossmann, byl v naší populární hudbě textařem prvotřídním a ve skladbě Podzim podzim přichází přesně ten slogan trefil. Nakonec, nejlepší známkou toho, že se to povedlo, je fakt, že úvodní slova refrénu (Podzim podzim přichází, nadělá mi nesnází) už dávno zlidověla.

Přitom původní nahrávka, která se v roce 1965 vyšvihla až na číslo 2 na celoamerické country hitparádě, s podzimem nemá vůbec nic společného. Jmenuje se Engine Engine Number 9, je o lokomotivě mířící do Baltimoru a zpívá na ní Roger Miller.

Písničky z cizí kapsy připravil Martin Schuster.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...