Jiří Březina starší: Pokrok v detektivkách
Ačkoli nejsem milovník násilí, detektivky mám rád. Pokud to autor s líčením vraždy nepřehání, dá se mrtvola v nich brát jako nezbytná rekvizita, která příběhu dodává váhu. Všichni přece víme, oč jde, nejde-li právě o život.
Nejzajímavější součástí detektivky nemusí být zápletka. Rád například sleduju, čím autor svého detektiva pro pátrání vybavil. Kromě všímavosti a nezměrné inteligence, samozřejmě.
Sherlock Holmes si vystačil s lupou a encyklopedickými znalostmi. Jezdil vlakem nebo drožkou a komunikoval telegrafem, který soudobí čtenáři jistě vnímali jako high-tech prvek. Autor mu nedal k dispozici ani otisky prstů, ačkoli princip už v jeho době známý byl.
Agáta už nechává svého Poirota běžně telefonovat a jezdit autem, ale hlavním pracovním nástrojem pro něj zůstávají šedé buňky mozkové.
Poručík Colombo už proti vrahům nasazuje výpisy telefonních hovorů, kamerové systémy i obrazový záznam, využívá počítače a bez pomoci „hochů z laborky“ by se daleko nedostal. Inu Amerika.
Současné detektivky vědou a technikou přetékají. Zkoumá se DNA, sleduje se okamžitá poloha i aktivita na sociálních sítích, a to všechno občas na úkor práce oněch šedých buněk. Někdy mám problém pochopit, jakým technickým fíglem toho lotra nakonec dostali.
Jistě jste si ale všimli, že pokrok hraje do ruky hlavně vyšetřovatelům. Chudák vrah je většinou odkázaný na klasický repertoár – nůž, střelná zbraň a evergreen v podobě tupého předmětu. Pěknou vraždu jaderným urychlovačem abyste hledali s lucernou.
A když už chudák zločinec použije něco tak moderního, jako je mobilní telefon, spadne do pasti, protože jsme pro jistotu všichni stále odposloucháváni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.