Jiří Březina starší: Listonoš

9. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Čapek: Telegram
0:00
/
0:00

V naší malé vsi nikdy nebyl poštovní úřad a listonoš k nám jezdil přes dvě vesnice na kole. Neříkám doručovatel, protože venkovský listonoš toho musel zastat víc. Odnesl na poštu váš dopis nebo malý balíček, přijal telegram a nosil i peníze. Zastával také zpravodajskou funkci. Býval první, kdo nosil ze sousedních vesnic zprávy, kde hořelo, kde se porvali, kdo se oženil a kdo umřel. Dalo se s ním popovídat, ale jen chvilku, protože měl co dělat.

Listonoš chodil vždycky v uniformě a dopisy, noviny, peníze a všechno ostatní nosil v bezedné kožené brašně přes rameno. Byla sice anatomicky prohnutá, ale nosit bych jí nechtěl ani prázdnou. A na větší balíky bylo pošťácké kolo vybavené bytelným nosičem.

Nic jako oznámení o nedoručení jsme neznali. Pokud jsme nebyli doma, když přišlo cokoli, co nepojmula schránka na vratech, bylo to u sousedky. A naopak.

Listonošův pohyb po vsi se dal sledovat podle zuřivého štěkotu psů. Dodnes nevím proč, ale nebyl nikdo, koho by psi nenáviděli víc.

Když roznesl všechny dopisy, důchody a zaručené zprávy, vyprázdnil listonoš do své brašny poštovní schránku na návsi, sedl na kolo a odjel směrem k poště. Stíhal to všechno v létě i v zimě, jen před Vánoci na něj čekal na návsi pruhovaný poštovní pytel, který mu tam v rámci výpomoci popovezl řidič autobusu.

Služba to byla tvrdá a listonoši se v ní střídali dva. Od té doby jsem zapomněl stovky jmen, ale dodnes vím, že naši listonoši se jmenovali Volf a Květ.

Mohl bych navázat srovnáním s vyspělými poštovními službami dneška, ale k čemu by to bylo.

Přeji Vám hezký den.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...