Jiří Březina starší: Den bez nákupů
Myslím, že na tom ještě nejsme nejhůř, když si můžeme určovat den, kdy se nemá nakupovat. Znamená to dvě věci: pořád máme co kupovat a pořád máme za co. Což jsou jistě dobré zprávy.
Ale před Vánoci to fakt přeháníme. Přes všechno zdražování a chmurné vyhlídky jsou obchody opět nacpané, všichni shánějí čím dál dražší dárky a plní ledničky čím dál dražšími dobrotami, aby se přejedli stejně kvalitně jako loni. Dobrá, všichni možná ne, ale když se člověk koukne na odhady statistiků, přijde nás těch pár dnů zatraceně draho.
V té honbě za novými a novými věcmi si ani nemáme čas uvědomit, co se vlastně těmi horami jídla chystáme slavit. Že Vánoce původně vznikly jako oslava narozenin někoho, kdo měl ve svém programu úplně jiné věci než hmotný luxus.
Takže možná není tak špatný nápad, dát si jeden den stopku, sedět doma nebo ještě líp - vyjít si někam daleko od pípání kas a rachocení nákupních vozíků.
Smyslem Mezinárodního dne bez nákupů má být prevence zbytečného vyhazování peněz. Bohužel ekonomika naší konzumní společnosti utrácení tleská, protože čím víc nakoupíme, tím víc se vyrobí a tím víc peněz stát dostane v daních, rozjedou se investice a zpevní se měna. Chcete-li udělat něco pro vlast, utrácejte, hlásají ekonomové.
Jenže tahle cesta k blahobytu má svou stranu B. Dnes už je jasné, že čím víc věcí se vyrobí, tím rychleji si zaneseme planetu odpadem a zároveň vyčerpáme přírodní zdroje. A tak nakupováním sami pracujeme na tom, abychom si nakoupené věci neměli kde užít. A totéž chystáme i svým dětem. Ničíme přírodu, otravujeme vzduch a neurvale zasahujeme do věcí, kolem kterých bychom měli chodit po špičkách. Pokud přemýšlíte, jestli jsou větším škůdcem planety auta nebo továrny, jste v obou případech vedle, hlavním škůdcem je neustálý ekonomický růst.
Mimochodem, jestli myslíte, že dnešní Den bez nákupů vznikl v nějaké asketické sektě v tichu horského kláštera, jste vedle. Vymyslel ho reklamní expert.
Související
-
Jiří Březina starší: Tolerance
Strojírenství se odjakživa pere s nepřesnostmi. Bylo by krásné, kdyby všechny pětimilimetrové díry měly průměr 5,00 a nic než nuly bychom ani na dalších místech nenašli.
-
Jiří Březina starší: Sámoška
Získávat potravu nákupem místo pěstování nebo lovu, to vypadá jako náramný pokrok. Často ale vypadnu ze supermarketu víc zdrchaný, než kdybych si ty brambory sám nakopal.
-
Jiří Březina starší: Běžci a běžci
Sledujete, jak moc se teď běhá? Kdykoli jdu kolem Vrbenských rybníků, dupe po jejích hrázích jeden běžec za druhým a dává mi šanci ke zkoumání svého stylu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka