Jiří Březina starší: Chytré hodinky
Když se objevily takzvané chytré hodinky, vůbec mě nenadchly. Pamatuju, s jakou úlevou jsem se zbavoval těch hloupých, když mobil začal ukazovat přesný čas. A teď bych si měl na ruku znovu přivazovat nějakou smrsklou napodobeninu telefonu, který mám beztak v kapse? Nikdy!
Ale jak známo, slovem „nikdy“ se nedoporučuje dráždit zlomyslný osud. V mém případě osudu stačilo posunout můj život do fáze, která mi drasticky omezila nutnost pohybu.
Pravda, mohl jsem dál jezdit na kole, chodit dlouhé trasy i cvičit, jak jsem chtěl. Jenže se mi k tomu vytratily neodkladné důvody a s těmi odkladnými jsem si vždycky uměl poradit. Pandemie k tomu a následky se dostavily.
Poznámky své ženy bych ještě zvládl pouštět druhým uchem, ale když se mi drasticky scvrkla hromádka kalhot, které obleču bez modrání v obličeji, bylo jasné, že je čas na změnu.
A v roli stébla, kterého se chytá tonoucí, se mi zjevily právě chytré hodinky. Ne proto, abych s nimi telefonoval nebo na nich četl esemesky, ale aby mě honily do pohybu. V tom prý jsou dobré.
Nebudu to dramatizovat a rovnou přiznám, že se jim to povedlo na jedničku. Jejich výzvy k pohybu, cvičení a vycházkám vypadají nevinně, ale problém je, že jim nelze odmlouvat ani hledat výmluvy.
Tomu hloupému stroji je jedno, že venku prší, bolí vás koleno nebo se vám prostě nechce. Jak chceš, klidně seď, ale nebudeš mít splněno. A tak se obléknu a jdu. Za říjen jsem nachodil čtyři stovky kilometrů a shodil čtyři kila. Na konci roku už bylo těch kil sedm.
Už obleču všechny kalhoty, ale hodinky mě honí dál. Nedokážu to zastavit. Samozřejmě hrozí, že to přeženu a vysílením padnu na hubu. Ale i pak se o mě hodinky postarají a zavolají záchranku. Mají totiž i detekci pádu.
Související
-
Jiří Březina starší: Drobným písmem
Při nákupu potravin si často vzpomenu na rosettskou desku. To je ten slavný kus kamene, který našli napoleonští vojáci při egyptském tažení.
-
Jiří Březina starší: Frajeřina nezebe
„Vem si čepici, vem si něco teplejšího, nastydneš!“ Kolikrát jsem to jako dítě slyšel, když jsem se pokoušel nepozorovaně uniknout rodičům z dohledu. Poslechl jsem málokdy.
-
Jiří Březina starší: Optimální život na Máji
Cizí slova někdy používáme, aniž bychom přesně chápali jejich význam. Tak jsem se nedávno poučil o pravém významu slova optimalizace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka