Jiří Březina mladší: Škola začíná

9. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy První školní den na 4. základní škole v Jindřichově Hradci

Máme za sebou první dny nového školního roku. Ta rychlá změna tempa z letního klídku na hektický rytmus moderní společnosti mě nepřestává udivovat.

Ulice měst se zaplnily auty a lidmi, vzpomínky na prázdniny a dovolené už začínají blednout. Rodiče pobíhají zmateně po obchodech a hledají tužky o tvrdosti HB, vodovky a boty, které nedělají čmouhy na parketách v tělocvičně.

I když s tím tělocvikem to možná nebude tak horké. Loni se děti do tělocvičen ani nepodívaly. Ony se vlastně pořádně nepodívaly ani do těch škol.

A i letos visí ve vzduchu ta neodbytná otázka: Jak dlouho vydrží školy otevřené?

Bylo by dobré, kdyby se to tentokrát podařilo s tím covidem uhrát tak, aby se děti do školy dostaly po celý rok. Loni totiž dostali žáci vzácnou příležitost zjistit, jak moc jim škola chybí a jak ji potřebují.

Viděl jsem to letos na svém synovi. Když vešel prvního září na školní dvůr a zahlédl kamarády, už se ani nerozloučil a zmizel v útrobách školní budovy. Snad budou její brány otevřené až do června.

autor: Jiří Březina | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související