Jindřichův Hradec spustil vlastní registr psů. Úředníci využili volnou kolonku v systému, který už dávno používají

pes, oblečení
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy pes, oblečení

Až padesátitisícová pokuta hrozí majitelům psů, kteří nemají svoje zvíře označené čipem. Celostátní registr psů v Česku ale zatím neexistuje. Fungovat začne zřejmě až v roce 2022.

Lidem tak čip pod kůží jejich zvířete zatím nepřináší žádné výhody, třeba že by se ho v případě, že se zaběhne, podařilo rychleji vrátit domů. Jindřichův Hradec proto vytvořil vlastní registr.

Registraci psa v systému Jindřichova Hradce nabízí vedoucí oddělení místních poplatků Gabriela Dvořáková. Od začátku roku tuto možnost využilo zatím zhruba padesát majitelů psů.

„Každý občan Jindřichova Hradce, který je povinován hradit poplatky za psa, má možnost, nikoliv však povinnost, při uhrazení sdělit své kontaktní telefonní číslo a toto číslo je pak spojeno s identifikačními údaji, které v sobě nosí pes díky čipu,“ uvádí mluvčí městského úřadu Petr Kolář.

Radnice podle něj jenom využila možnosti systému, který už k evidenci poplatků používá a kolonka pro kontakt na majitele psa je v něm připravená. Teď ale úředníci její vyplnění lidem nabízejí aktivně.

Registrace je zdarma a využil ji například Ivan Licehamr, přestože čip svého desetiletého psa už registroval i na soukromých webových stránkách. „Přímo u veterináře nám doporučili tyhle stránky, takže registraci už mám i tam. On se sice netoulá, ale jak se říká, čert nikdy nespí,“ komentuje.

Jindřichohradečtí strážníci loni i předloni odchytili na území města 45 psů. „Ideální je, pokud to zvíře má na sobě nějaký identifikační štítek s telefonním číslem, adresou nebo alespoň psí známku,“ dodává vrchní strážník městské policie v Jindřichově Hradci Luboš Müller.

To podle něj platí i v době, kdy majitelé musejí svoje psy povinně očipovat. „Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotný státní registr, tak ani neexistuje žádná povinnost ty údaje z čipu někam zanášet, takže nám to moc nepomůže,“ vysvětluje.

Zapsání čipu a kontaktu do městského registru se podle něj vyplatí, přestože tak strážníci budou mít kontakty jenom na majitele psů ve městě. Většina zvířat, která odchytí, totiž patří právě místním.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související